Přehled článků

Radikální prostatektomie

Jedná se o zákrok, jehož cílem je odstranění celé prostaty (včetně jejího pouzdra a semenných váčků) s úplným vyjmutím nádoru bez významných pooperačních komplikací a při zachování všech funkcí. V jakém případě lékaři přistupují k tomuto druhu operativního řešení a jaká jsou rizika? To vše se dozvíte v tomto článku.

Zobrazit celý článek
Varikokéla: Typicky mužské onemocnění

Varikokéla je onemocnění, které postihuje pouze muže, resp. mužská varlata. Lze jej přirovnat ke křečovým žilám, či hemeroidům, a v podstatě jde o zmnožení a rozšíření sítě žil v okolí chámovodu.

Zobrazit celý článek
Zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty po vasektomii

Vasektomie, tedy chirurgické přerušení chámovodu, je v posledních letech využívána také účelně jako mužská antikoncepce. S jejím rozšířením se také pojí diskuze o zvýšených rizicích vzniku rakoviny prostaty a varlat. Jsou tyto diskuze založené na pravdě?

Zobrazit celý článek
Dědičný gen zvyšující riziko rakoviny neohrožuje jen ženy

O tom, že se některá nádorová onemocnění mohou objevit v závislosti na genetické vybavenosti, a tudíž jsou dědičná, jsou vedeny diskuze už velmi dlouho. V některých případech vědci odhalili, o které geny jde. V posledních letech se velmi často diskutuje o mutaci genů BRCA1 a BRCA2 - a to hlavně v souvislosti s rakovinou prsu u žen (hereditární karcinom). O čem se tolik nemluví, je souvislost tohoto genu s rakovinou prostaty.

Zobrazit celý článek
Výskyt leukocytů v moči jako příznak zánětu prostaty

Leukocyty, neboli bílé krvinky, jsou krevní buňky, které se obvykle podílí na fungování imunitního systému. Pojí se také s prostatou, fungují totiž jako jeden z ukazatelů možného zánětu prostaty.

Zobrazit celý článek
Vliv testosteronu na prostatu

Na zdraví prostaty má vliv mnoho faktorů, nejen věk. Patří mezi ně i zdravý životní styl, genetická výbava, ale také mužský pohlavní hormon testosteron a změny, které jsou spojené s jeho hladinou výskytu v mužském těle.

Zobrazit celý článek
Infekce močových cest u mužů

​Zánět, neboli infekce močových cest, je hojně se vyskytující onemocnění. Na vině může být například stres, který způsobí oslabení imunitního systému a schopnost těla bránit se vlivu bakterií.

Zobrazit celý článek
Pozitivní vliv masturbace nejen na prostatu

Jen necelá třetina všech mužů tuší o zdravotních výhodách, které s sebou masturbace, neboli onanie, přináší. Vědci a lékaři se shodují, že u mužů jde o velmi důležitou součást “péče o zdraví”, máme pro vás článek o pozitivním vlivu masturbace na prostatu.

Zobrazit celý článek
Časný záchyt karcinomu prostaty - společný projekt VZP a České urologické společnosti

S heslem “Mějte prostatu pod kontrolou” přišla Všeobecná zdravotní pojišťovna a Česká urologická společnost s novým projektem, který si klade za cíl snížit počet pacientů umírajících na rakovinu prostaty.

Zobrazit celý článek
Víte, které problémy s močením souvisí i s prostatou?

​Problémy s močením, jako je pálení, nucení vstávat v noci více než jednou, či nemožnost se plně vyprázdnit, patří mezi časté potíže, se kterými se setkávají muži i ženy. Ne vždy tyto příznaky u mužů jasně ukazují na problémy s prostatou a ne vždy se jí netýkají. Jaké jsou tedy ty problémy s močením, které se vážou na prostatu?

Zobrazit celý článek
Rizikové faktory zvětšené prostaty

Přečtěte si více podrobně o rizikových faktorech, které mají vliv na vznik BPH, tedy nezhoubně zvětšené prostaty a zjistěte, jak tomu můžete předejít.

Zobrazit celý článek
Operace zvětšené prostaty a karcinomu

Nejen zanedbané problémy, jako je BHP (benigní hyperplazie prostaty), ale i rakovina prostaty a jiné, vedou často k nutnosti operace. Jaké jsou možnosti moderních lékařských postupů se dozvíte v článku.

Zobrazit celý článek
Mužská inkontinence aneb únik moči netrápí jen ženy

Inkontinence netrápí jen ženy, ale i muže. Jde nejen o zdravotní a hygienický problém, ale inkontinence výrazně ovlivňuje zejména společenský život. V posledních letech se s inkontinencí muži setkávají stále častěji a příčin je hned několik.

Zobrazit celý článek
Vliv konzumace alkoholu na zánět prostaty

Zánět prostaty, neboli prostatitida, patří mezi nejčastější onemocnění, se kterým se urologové ve své praxi setkávají. Příčiny vzniku jsou různé a svou roli může hrát i konzumace alkoholu.

Zobrazit celý článek
Movember - knírem za prevenci rakoviny prostaty

Movember, událost, kterou vítá mnoho mužů. O co jde? Cílem je zvýšit povědomí o důležitosti péče o mužské zdraví, zejména prevenci rakoviny prostaty a varlat. Více informací naleznete v článku.

Zobrazit celý článek
Masáž prostaty jako prevence zdravotních potíží i jejich řešení

Masáž prostaty je nejen příjemné zpestření sexuálního života, ale také dobrá prevence či pomocná léčba u mnoha zdravotních problémů. Jak spojit příjemné potěšení s užitečným a jak masáž provádět správně?

Zobrazit celý článek
Vyšetření prostaty nebolí

Po padesátce má své zkušenosti s problematickou prostatou více než polovina mužů. To je také věk, kdy je již velmi vhodné chodit na pravidelné kontroly. Vyšetření prostaty není bolestivé. Jak probíhá? To se dozvíte v článku.

Zobrazit celý článek
S Benigní hyperplazií prostaty (BHP) má zkušenosti až 60 % mužů

BHP (benigní hyperplazie prostaty) je nejčastěji se vyskytujícím nezhoubným nádorem prostaty, se kterým má ve věku okolo 60 let zkušenosti až 60 % mužů. Těmto potížím je možné předcházet, ale nutná je zejména včasná diagnóza.

Zobrazit celý článek
6 nejčastěji kladených otázek o rakovině prostaty

Rakovina prostaty je v posledních letech nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů a její výskyt se za předchozí desetiletí až ztrojnásobil. Jaké jsou nejčastější dotazy, které si kladete ohledně diagnózy a léčby, včetně odpovědí, se dozvíte v článku.

Zobrazit celý článek
Rakovina prostaty a její vliv na intimní život

Rakovina prostaty má nejrůznější dopady na fyzické i psychické zdraví pacienta, což se odráží také v oblasti intimního života. A jelikož se jedná o citlivé a intimní téma, bývá velmi časté, že muži se tématu vyhýbají a nechtějí o něm mluvit. A to je samozřejmě špatně.

Zobrazit celý článek
Co jsou HODNOTY PSA, LUTS a OAB

Lékařství má nespočetně mnoho pojmů, které jsou běžné populaci zcela neznámé. Když však začnete řešit nějaký problém, začnete se s nejrůznějšími slovy setkávat čím dál tím častěji.

Zobrazit celý článek
Akutní zánět prostaty

Akutní zánět prostaty (prostatitida) je velmi časté urologické zánětlivé onemocnění u mužů. Zánět může být akutní (bakteriální původ), nebo chronický (absence mikroorganismů). Nejčastěji se bakterie do prostaty dostávají kolonizací přes močovou trubici.

Zobrazit celý článek
Kegelovy cviky na prostatu

Kegelovy cviky jsou vhodné pro nejrůznější problémy a nemoci spojené nejen s častým močení. Věděli jste, že mezi ně patří i problémy s prostatou?

Zobrazit celý článek
Zdravý životní styl jako prevence zvětšené prostaty

Nejúčinnější prevencí před nemocemi prostaty je kastrace. Je však zcela pochopitelné, že je tento způsob ochrany pro většinu mužů nemyslitelný. Proto je lepší se zaměřit například na zdravý životní styl, který může fungovat dobře v mnoha ohledech.

Zobrazit celý článek
Co je to prostata?

Prostata je mužská přidatná pohlavní žláza s vlákny hladké svaloviny.

Zobrazit celý článek