Asi mám urologický problém

7.11.2016

Milan, 35 let

Je mi 35 let, jsem plný síly a plánů do budoucna. Mám zaměstnání, které mne baví, a s partnerkou mám celkem pohodový vztah. Necítím se být ve věku, kdy bych se měl o své tělo začít obávat či se začít ukazovat po lékařských ordinacích. Ani na to nemám při svém zaměstnání čas.

Vzhledem k tomu, že si ze mne začali kolegové dělat v práci legraci, že chodím často na záchod jako nějaký „prostatik“, začal jsem se o své tělo bát a na internetu hledat nějaké informace, co to se mnou může být. Partnerce jsem se styděl cokoliv říci, ale vzhledem k tomu, že ještě spolu nežijeme ve společné domácnosti, nějak jsem to před ní dokázal utajit. Na internetu jsem nejprve našel informace ohledně hyperaktivního měchýře. To jsem po chvíli vyloučil. O to jsem se ale psychicky cítil hůř. Bál jsem se, že mám určitě rakovinu prostaty. Na těchto stránkách jsem si přečetl, že rakovina prostaty má stejné příznaky jako nezhoubné zvětšení prostaty, které se dá naprosto lehce vyléčit. Podmínkou je ale včasná návštěva u lékaře. Hlodalo mi to delší dobu hlavou, nakonec jsem se ale rozhodl navštívit lékaře-urologa. Bál jsem se objednat se k němu, ale hlavně jsem se styděl k němu ve svém věku jít. Riziko rakoviny ale nad mým studem vyhrálo a já se k lékaři objednal, abych měl jistotu, že to rakovina není.

Styděl jsem se i kamkoliv zavolat, a proto jsem objednání k lékaři řešil taky přes internet. Byl jsem velmi překvapen, jak rychle jsem byl objednán, a také tím, jak samotná návštěva u lékaře proběhla v pohodě. Lékař mě vyšetřil, položil mi cílené otázky ve vztahu k mým potížím, odebral mi krev. Rozhovor, kterého jsem se tolik bál, byl nakonec pro mne velice přínosný a maximálně mne uklidnil. Lékař riziko rakoviny vyloučil, dokonce ani nemám zvětšenou prostatu. Měl jsem jen slabší zánět močových cest, který po lécích a ne přílíš chutném urologickém čaji za pár dní odezněl. Teď vím, že jsem se obával zbytečně. Kdybych věděl, jak diskrétně a odpovědně mne lékař vyšetří a vše mi vysvětlí, mohl jsem u něj být již před měsícem a ušetřit si spoustu bezesných nocí a planých obav.


Vyhledat lékaře

Vyberte kraj