Problémy s prostatou mám nyní pod kontrolou

9.2.2017

Karel, 45 let

problémy s prostatou začaly před rokem a půl. Začal jsem chodit častěji na záchod, a to nejen ve dne, ale hlavně v noci. Nejvíce mne znepokojovalo to, že proud moči nebyl silný a vždy jsem měl pocit, že jsem nevykonal malou potřebu dostatečně. I po návštěvě WC mne to nutilo jít na záchod znovu a znovu. Párkrát se mi i stalo, že se proud moči úplně zastavil, aniž jsem měl potřebu dokonanou. Žádnou bolest jsem necítil, žádné pálivé močení jsem nepozoroval.

Na malou potřebu jsem byl nucen chodit častěji a častěji. To bylo ale snad to jediné, co mi vadilo. Asi bych se sebou nic dál nedělal, myslel jsem si, že je to zřejmě v mém věku normální. Intimní život se ale rapidně změnil k horšímu a vzhledem k mým častým návštěvám WC i v noci má žena se mnou odmítala sdílet ložnici. Dokonce mi hrozila, že se odstěhuje, pokud se sebou nezačnu něco dělat.

Sebral jsem tedy veškerou odvahu a přes internet jsem se objednal k lékaři. Lékař mi byl velice sympatický, naprosto ze mne spadl strach a stud, který jsem předtím měl. Veškerá vyšetření, která jsem podstoupil, nebyla vůbec bolestivá a ani náročná. Odebrali mi krev, podstoupil jsem ultrazvukové vyšetření i to „vyšetření přes konečník“ (o tom, jak celé toto vyšetření probíhá si můžete přečíst ZDE). Toho jsem se obával snad nejvíce. Nic to ale nebylo a zpětně se divím, proč jsem se vlastně tak bál. Konečný verdikt lékaře byl, že mám zvětšenou prostatu. Podle histologie se nepotvrdila rakovina, za což jsem byl moc rád. Můj problém se odborně jmenuje benigní neboli nezhoubné zvětšení prostaty, tzv. BHP. Lékař mi předepsal léky, které mi velice pomáhají. Hovořilo se i o možné operaci, ale nakonec se lékař rozhodl jen pro léčbu léky. V současné době mám své problémy s prostatou pod kontrolou, chodím na pravidelné prohlídky a na větší pak jednou ročně, aby se vyloučila rakovina prostaty.


Obrázek na sociální sítě byl použit z Freepik

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
Untitled+design+%281%29