Mám rakovinu prostaty a léčím se

28.3.2017

Cyril, 65 let

S prostatou jsem se začal léčit před pěti lety. Mé problémy začaly tím, že jsem chodil častěji na záchod jak ve dne, tak i v noci. Proud moči nebyl vždy silný, někdy se i zastavil. Nutilo mne to chodit na WC velice často, nikdy jsem se nedokázal úplně vyprázdnit. Na prohlídky k lékaři jsem nechodil, neměl jsem na to ani čas.

Mé problémy s močením mne znervózňovaly více a více, kolikrát jsem celý den nemyslel na nic jiného, než kde je nejbližší WC a jak se tam co nejrychleji dostanu. A to ani nepopisuji problémy se svým intimním životem, který nestál tou dobou vůbec za nic. Protože jsem měl občas i bolestivé močení a v intimních partiích cítil napětí, nemohl jsem již s návštěvou lékaře více otálet.

U lékaře jsem podstoupil veškerá vyšetření a podrobný rozhovor, kdy se mne lékař vyptával na spoustu věcí i na rodinnou anamnézu. Po všech vyšetřeních včetně odběru krve vzniklo podezření na rakovinu, tzv. karcinom prostaty. To se bohužel po biopsii prostaty histologicky také následně potvrdilo. Naštěstí patřím mezi typy lidí, kteří se z toho hned nezhroutí, věděl jsem, že s tím musím bojovat a že se nedám! Zas tak starý nejsem a chci si ještě užívat života a vnoučat, která se nám zrovna tou dobou narodila. Spolu se synem jsme na internetu našli mnoho informací ohledně rakoviny prostaty. Věděl jsem moc dobře, že mi hrozí i kastrace (chirurgické odstranění varlat). Bál jsem se moc, to se přiznám. Žena mě v tomto ale velmi podržela, řekla mi, že chce, hlavně abych byl zdráv.

Lékaři mi nasadili léčbu pomocí hormonů. Museli mi prý omezit veškerou tvorbu testosteronu (mužského pohlavního hormonu). Testosteron je totiž hlavní živnou půdou pro rakovinné buňky v prostatě. To a spoustu dalších informací jsem se dozvěděl jak přímo od svého lékaře-urologa, tak i z internetu. Mou nemocí žila a žije celá rodina. Moc mne mrzí, že jsem se neinformoval o těchto věcech dříve. Informace jsou na internetu tak snadno dostupné! Kdyby, kdyby… Ale teď vím, že kdybych byl býval přišel k lékaři dříve, mohl bych svým problémům předejít.

Nyní chodím na pravidelné prohlídky každé tři měsíce, kvůli kontrole tzv. PSA– prostatického specifického antigenu v krvi. Naštěstí u mne jeho hladina neroste, což jsem rád. Bohužel ale zatím ani neklesá.  Sám se cítím zdráv a dobře vím, že díky pečlivé péči lékařů a správně zvolené léčbě si mohu užívat radovánek se svými blízkými a hlavně vnoučaty, kterých za tu dobu i přibylo.

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj