Pomohla jsem partnerovi s jeho urologickými problémy

1.3.2017

Alena, 62 let

Možná se trochu podivujete, že na stránkách o onemocnění prostaty se objevuje příběh ženy. Není tomu tak docela. Je to příběh ženy, jejíž život je ovlivněn onemocněním prostaty partnera. Vím, že nejsem sama a kolem mě je plno žen, které prožívají podobné životní příběhy.

Mému manželovi je 68 let. Do 60 let byl aktivním mužem, hodně sportoval. Pak se však stalo to, že si začal stěžovat na problémy s močením, které se ještě o dost zhoršovaly po jízdě na kole. Za několik měsíců jsem si sama všimla dalších problémů. Asi víte, o čem mluvím, šlo o noční chození na záchod. Nejdřív jednou za noc, ale asi za 3 roky to bylo už tak čtyřikrát za noc! Vždycky když se manžel vzbudil na záchod, probudil samozřejmě i mě. Mám ho ráda, nezlobila jsem se na něj, ale mám problémy s usínáním, a tak jsem čím dál větší část noci probděla a přes den byla unavená. S narůstající únavou jsem začala být nesoustředěná, měla jsem pocit deprese.

Mnohokrát jsem svého manžela přesvědčovala, aby navštívil urologa, ale neustále odmítal. Vše došlo až tak daleko, že jsem opustila naši společnou ložnici, abych se alespoň trochu vyspala a odpočinula si. S rozdělením ložnic utrpěl i intimní sexuální život, a tak jsem si jednoho dne řekla dost! Našla jsem na internetu seznam urologů, vyhledala jsem v místě našeho bydliště toho nejbližšího a manžela k němu objednala na vyšetření.

Objednání bylo strašně jednoduché a v tuto chvíli již můj muž nemohl couvnout. Stejně hladce, jako proběhlo objednání přes internet, tak hladce a bezbolestně proběhlo i urologické vyšetření. Pan doktor nám řekl, že manžel má benigní hyperplazii prostaty, resp. nezhoubné zvětšení prostaty, kterým v tomto věku trpí 60–65 % mužů. Manžel dostal léky, po kterých došlo k rychlému zmírnění obtíží. Proud moče zesílil a manžel vstává maximálně jednou za noc. Opět sdílíme jednu ložnici a oba jsme se vrátili k aktivnímu životu jak po sportovní, tak intimní stránce.

Vím, že kdybych manžela k lékaři neobjednala, nikdy by se sám léčit nezačal. Pan doktor nás pochválil, že jsme přišli, protože preventivní prohlídka prostaty může odhalit i nebezpečnou rakovinu. Objednání manžela byla jediná cesta, jak toto zhoubné onemocnění vyloučit a zároveň vrátit pohodu a klidný spánek do naší domácnosti.


Vyhledat lékaře

Vyberte kraj