Co je to prostata?

4.7.2017

(jeden hlas, průměr: 4.0 z 5)

Prostata je mužská přidatná pohlavní žláza s vlákny hladké svaloviny. Produkuje až 30 % prostatického sekretu, který je součástí ejakulátu. Odborně se prostata nazývá předstojná žláza a zvyšuje životaschopnost spermií. V mužském těle je umístěna mezi močovým měchýřem a svěračem, tedy v oblasti malé pánve. Obepíná počáteční část močové trubice, která pokračuje do pohlavního údu. 

Velikost prostaty u zdravého muže je přibližně velká asi jako vlašský ořech, konkrétně se hovoří o rozměrech cca 4 x 3 x 2 cm. Váha zdravé prostaty je od 20 g do 40 g a s přibývajícím věkem muže se velikost prostaty mění. Jak jsme již zmínili výše, prostata je umístěna mezi měchýřem a močovým svěračem a je obklopena nervy a cévami, které se přímo podílí na ztopoření penisu. V zadní části je prostata napojena na chámovody a semenné váčky. 

Jak probíhá vyšetření prostaty

Vyšetření prostaty probíhá prohmatem, kdy lékař zavede prst do konečníku, jelikož zadní strana prostaty se nachází v jeho těsné blízkosti. Mezi další základní typy vyšetření patří také ultrasonografie, a laboratorní měření PSA (prostatický specifický antigen). V případě zjištění nesrovnalosti přichází na řadu další vyšetření. Při podezření na rakovinu prostaty se provádí diagnostika kostního postižení, a to kvůli velmi častému výskytu metastáz v kostech. A zcela běžně užívanou metodou je také scintigrafie skeletu, tedy radioizotopové vyšetření.

Nemoci, které postihují prostatu

Mezi nemoci, které postihují mužskou prostatu patří nejčastěji:  Nejčastěji diagnostikované nemoc prostaty je zvětšená prostata a rakovina prostaty, proto se doporučuje, aby pánové nezanedbávali pravidelné kontroly a návštěvy urologa, případně poprosili o běžné vyšetření prohmatem svého praktického lékaře.

  Trápí vás problémy s prostatou? Chcete podstoupit vyšetření prostaty? Podívejte se na seznam specialistů ve vašem kraji a objednejte se!

  Chci se podívat na seznam lékařů


  Zdroj: 
  Wikipedie.org
  Mojeprostata.cz
   

  Vyhledat lékaře

  Vyberte kraj