Zdravý životní styl jako prevence zvětšené prostaty

16.7.2017

(2 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Zdravým životním stylem nemůžete nikdy nic zkazit. Věděli jste však, že vhodně zvolené potraviny a aktivní pohyb mohou mít vliv také na prostatu? Výzkumy hovoří o tom, že muži, kteří se nesprávně stravují a nemají žádný pohyb, trpí na zvětšenou prostatu mnohem častěji. Pojďme se tedy podívat na pár tipů, díky kterým můžete předcházet nemocem prostaty, případně pak zmírnit příznaky při nemoci již probíhající.

Tip #1: Kouření škodí vám i lidem ve vašem okolí

Kouření je velmi ožehavé téma. Nikdo nemá právo nikomu přikazovat, ať přestane s kouřením. Pokud však vaše zdraví pokulhává, doporučuje se s kouřením zcela přestat, nebo jej aspoň zásadně omezit. Kouření není vhodné ani při zvětšené prostatě, proto si zkuste tento svůj zlozvyk odpustit.

Tip #2: Jezte bílé maso, nejlépe to rybí

Rybí maso je nejlepší volbou, proto si dopřávejte tak často, jak jen to jde. Ideálně 3 až 4 týdně. Tučné ryby totiž mužskému organizmu dodávají potřebné omega 3 mastné kyseliny, které jsou velmi účinné při srdečních potížích, ovšem fungují také jako skvělá prevence proti rakovině.

Tip #3: Zelenině a luštěninám se rozhodně nevyhýbejte, právě naopak!

Najde se ve vašem jídelníčku zelenina? Pokud ano, máte od nás pochvalu. Zkuste však ještě zvýšit její množství. A pokud zelenině neholdujete, děláte velkou chybu. Dodá totiž vašemu tělu potřebné vitamíny a vlákninu. Vyzkoušejte třeba zelí, květák nebo třeba brokolici. Velmi dobře funguje také sója a zelené sojové lusky. Najdeme v nich totiž i proteiny a izoflavonoidy, které mohou prostatě také velmi dobře prospívat. Lusky, sojové i fazolové, se navíc postarají o snížení hladiny testosteronu, který může nepříznivě podporovat růst rakovinotvorných buněk.

Novodobé výzkumy pak přikládájí váhu i štávě z granátového jablka, která dokáže při pravidelném pití snižovat hladinu prostatického specifického antigenu (PSA)

Tip #4: Trpíte nadváhou? Hýbejte se a hubněte!

Nadváha není prospěšná pro lidské zdraví v žádném ohledu. Proto se jí snažte co nejdříve zbavit. Zapojte do svého denního režimu aktivní pohyb, věříme, že jistě najdete takovou aktivitu, která vás bude bavit. K tomu přidejte zdravou stravu a uvidíte, že kila půjdou dolů. Budete nejen dobře vypadat, ale také se dobře cítit. Nadváha totiž neprospívá ani mužské prostatě.

Zdroj:
Kondice.cz
Ordinace.cz
Toplekar.cz

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj