Akutní zánět prostaty

26.7.2017

(2 hlasů, průměr: 3.5 z 5)

Obecně o tom, co je to prostata a kde přesně se v mužském těle nachází, si můžete přečíst v článku Co je to prostata. V tomto článku se zaměříme na konkrétní projevy akutního zánětu prostaty. Jak jsme již zmiňovali, jedná se totiž o velmi časté urologické onemocnění, které se týká výhradně mužů.

Akutní zánět prostaty a jeho příčiny

Akutní zánět prostaty je nejčastěji bakteriálního původu, a to nejčastěji kvůli E.coli, stafylokokům, chlamydiím (Chlamydia trachomatis), mykoplazmickým bakteriím Mycoplasma hominis, dále také kvůli různým enterokokovým bakteriím, (např. Enterococcus Faecalis). Méně častými původci však mohou být i Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, a Pseudomonas aeruginosa.

Část těchto bakterií se běžně pohybuje skrze močovou trubici, ty ostatní (např.mykoplazmické) patří mezi pohlavně přenosné, proto vzniká zánět v rámci pohlavně přenosných chorob. Velmi náchylnou skupinou jsou také muži, kteří podstoupili biopsii prostaty. Je také nutné zmínit, že akutní zánět prostaty může postihnout muže v kterémkoliv věku, ovšem s postupujícím věkem jsou pánové náchylnějš, a to především v souvislosti s BHP, kdy se prostata postupně zvětšuje.

Příznaky akutního zánětu prostaty 

Pokud se u vás objeví tyto projevy, doporučujeme co nejdříve navštívit lékaře, který vám předepíše vhodnou léčbu. Mezi příznaky akutního zánětu prostaty tedy patří:

1. Vysoké horečky, může se objevit i zimnice.
2. Bolest v oblasti dolního podbřišku.
3. Bolest v oblasti genitálií.
4. Zvracení, případně pocit na zvracení.
5. Problémy s močením (časté močení, nutkání na močení, pálivý a řezavý pocit během močení).
6. Neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř.
7. Bolesti okolo hráze.
8. Bolest v oblasti pánve.
9. Problémy s ejakulací, muž pociťuje nepříjemnou bolest.

Nezapomeňte zvýšit příjem tekutin, nejlépe čisté vody. Nutná je návštěva lékaře a následná léčba. V těžších a rozsáhlejších případech je nutná i hospitalizace, proto rozhodně svůj problém nezanedbávejte!

Zdroj:

http://www.symptomy.cz/nemoc/zanet-prostaty

http://www.stefajir.cz/?q=zanet-prostaty

http://cs.medixa.org/nemoci/za...


Vyhledat lékaře

Vyberte kraj