Co jsou HODNOTY PSA, LUTS a OAB

15.8.2017

(jeden hlas, průměr: 4.0 z 5)

LUTS

Víte, co se skrývá pod zkratkou LUTS? Jedná se Lower Urinary Tract Symptoms – do češtiny přeloženo jako soubor příznaků dolních cest močových, jednodušeji pak Symptomy dolních močových cest. Symptomy můžeme rozdělit do těchto 3 skupin → jímací symptomy, mikční symptomy a postmikční symptomy. V případě jímacích symptomů se jedná o subjektivní příznaky spojené s jímací funkcí dolních cest močových. U mikčních symptomů pak mluvíme o subjektivních příznacích spojených s vyprazdňováním měchýře. Zbývá tedy postmikční skupina, kdy se jedná o subjektivní příznaky, které pacient pociťuje ihned po vymočení. Chcete vědět o tomto tématu víc? Podívejte se do sekce >> CO JE LUTS <<.

HODNOTY PSA

V tomto případě se nejedná o nic spojeného s vašim čtyřnohým mazlíčkem. Pod zkratkou PSA se totiž skrývá prostatický specifický antigen, který je produkován prostatickou tkání. Prostatické žlázky jej pak vylučují v podobě tekutiny, která je součástí ejakulátu. Malá dávka antigenu se pak dostává i do krevního oběhu, proto se na měření hladiny PSA používají krevní testy. Hladina tohoto antigenu bývá velmi často zvýšená v případě rakoviny prostaty, a to při zhoubném i nezhoubném karcinomu. Taktéž se hodnoty PSA zvyšují v případě zánětu prostaty, kdy je předstojná žláza napadena infekcí.

OAB

Overactive bladder. Pod tímto anglickým názvem se schovává syndrom hyperaktivního močového měchýře, který je již uznanou chorobou. Jedná se o velmi častý problém, který postihuje muže i ženy, a může se objevit v kterémkoliv věku, ačkoliv senioři jsou rizikovější skupinou. Urgentní a silné nutkání na močení, inkotinence, časté močení i noční potřeba na toaletu jsou klasickými příznaky OAB. Pokud chcete o celé problematice OAB vědět více, podívejte se na sekci Hyperaktivní močový měchýř, kde se dočtete o příčinách, projevech i o průběhu vyšetření při OAB.


Zdroj:
Karcinom-prostaty.cz
Gentlemanplus.cz
Mojeprostata.cz

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj