Obecně o prostatě a močení

20.2.2017

(jeden hlas, průměr: 5.0 z 5)

Prostata (předstojná žláza) je přídatná mužská pohlavní žláza, která dodává 15–30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata obepíná počáteční část mužské močové trubice, která pokračuje dále do penisu.

Prostatu tvoří řada drobných žlázek (bývá jich kolem 50). Prostor mezi žlázkami je vyplněn vazivem a buňkami hladké svaloviny. Žlázky i svalovina jsou uloženy ve vazivovém obalu – pouzdru prostaty. Žlázky tvoří semennou tekutinu (ejakulát), která poskytuje výživu spermiím.

Prostata se vyvíjí již před narozením. Při narození se její hmotnost pohybuje od 3 do 5 gramů. Objem a hmotnost se nemění až do puberty, kdy dochází k růstu. U dospělého muže ve věku 20 let prostata váží přibližně 20 gramů, ve stáří může v extrémních případech vážit až 200 g. V mládí je tedy velká asi jako kaštan, ve starším věku může dosahovat velikosti broskve.

Směrem k močovému měchýři tvoří hranici prostaty svěrač z hladké svaloviny. Tento svěrač neovládáme vůlí a jeho zásadní význam je při ejakulaci – zajišťuje, aby semeno odcházelo z penisu ven, a nikoli do močového měchýře. Směrem k pánevnímu dnu prostatu ohraničuje svěrač z příčně pruhovaného svalstva, který je vůlí ovladatelný.

Zvláštní struktura různých druhů svalových vláken svěrače umožňuje močit podle potřeby, udržet moč i při náhlém zvýšení tlaku (např. při kašli, běhu, ve dřepu) nebo ve spánku.

Močení je úzce svázáno s dobrou funkcí močového měchýře. Ten musí mít schopnost pojmout větší množství moči bez zvýšení tlaku, jinak by docházelo k častému a bolestivému močení, rychlému vyčerpání svalových vláken a úniku moči. Změny močového měchýře vedou nejen k poruše jeho funkce, ale hrozí také nebezpečí, že se moč začne vracet zpět do ledvin. Tento stav je zdraví škodlivý, proto vám doporučujeme v případě obtíží s močením vyhledat lékaře.

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj