Rakovina prostaty a její vliv na intimní život

24.8.2017

(jeden hlas, průměr: 5.0 z 5)

Karcinom prostaty. Nemoc, která si nevybírá a může postihnout prakticky každého muže, u něhož je aktivní produkce hormonů, konkrétně testosteronu. Jedinou skupinou, která se rakoviny prostaty nemusí obávat, jsou muži, kteří byli již před pubertou kastrováni, respektive jim byla odstraněna varlata.

Rakovina prostaty je spojována s únavou

Únava je velmi častým projevem při karcinomu prostaty. U pacientů se může objevovat v různých podobách, a to od lehké únavy až po silné stavy maximálního vyčerpání, kdy není pacient schopen vykonávat běžné denní aktivity. A právě únava může být problémem i v oblasti intimního života. Pacient je latergický, dává přednost spánku, špatně se koncentruje a velmi často bývá také rapidně snížena jeho sexuální touha. Abyste se únavy alespoň částečně zbavili, zkuste se se svým lékařem pobavit o možnostech fyzické aktivity. Podle webu Mužiprotirakovině.cz se doporučují procházky přírodou, a také plavání. Jak jsme již psali, prvně se však poraďte se svým lékařem. Zkuste se dále věnovat činnostem, které vás naplňují, zbytečně se nepřemáhejte, dodržujte spánkový režim, dopřávejte si odpočinek. Zkuste se také zaměřit na zdravý jídelníček, vhodně zvolené potraviny, dostatečný počet zeleniny a ovoce i přísun vody vám dodá potřebnou energii.

Sex a karcinom prostaty. Je dovolené vést intimní život?

Intimní oblast je citlivé téma a s rakovinou prostaty bývá velmi často spojeno. Pro muže totitž představuje jeden z hlavních problémů. Kromě únavy se pánové potýkají s nízkou sexuální touhou, problémy s erekcí i s dosažením vyvrcholení. Karcinom prostaty se může projevit i na plodnosti a bohužel také na mužské psychice, kdy se zcela běžně mění nálady i vnímání sebe samého a vlastní sexuality. Tyto potíže si rozhodně nenechávejte pro sebe, mluvte o nich se svou partnerkou/partnerem a především s ošetřujícím lékařem. Nabízí se také možnost obrátit se na specializovaného sexuologa. Nemoc v podobě rakoviny prostaty totiž rozhodně neznamená STOP sexuálnímu životu.

Zdroj:
Muziprotirakovine.cz

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj