6 nejčastěji kladených otázek o rakovině prostaty

6.9.2017

(jeden hlas, průměr: 4.0 z 5)

S rostoucím počtem se také snižuje věk pacientů a stále častěji přibývají mladí muži postiženi tímto typem rakoviny. Jak poznáte, zda tímto onemocněním netrpíte právě vy a jaké jsou možnosti léčby? Odpověď na tyto, a další často kladené dotazy, najdete v článku.

1) Jak rakovinu prostaty poznám?

Obecně bývají nádorová onemocnění označována jako tzv. tichá nemoc, kdy do určitého stádia pacienti nemusí zaznamenat žádné příznaky. Mezi ty nejčastěji se vyskytující u rakoviny prostaty patří potíže s močením, jako je například neobvyklá frekvence či slabý proud moči, můžou se vyskytovat také stopy krve v moči nebo její svévolný únik (inkontinence). Velmi častým indikátorem toho, že je něco v nepořádku, je porucha erekce, neboli erektilní dysfunkce. Rakovina prostaty bývá také provázena bolestí v bocích, na hrudníku, nebo dochází k bolesti nohou či celkovou slabostí v dolních končetinách.

2) Je rakovina prostaty dědičná?

Stejně jako u jiných typů rakoviny, ani zde není dědičné samotné onemocnění rakovinou, ale dispozice k nádorovému onemocnění dědičné jsou. Pokud tímto typem rakoviny trpí některý z blízkých příbuzných, kam lékaři řadí otce nebo bratra, je riziko onemocnění vyšší. V tomto případě lékaři doporučují častější preventivní kontroly a nepodceňování případných příznaků.

3) Je rakovina prostaty smrtelná?

Platí zde stejné pravidlo jako u ostatních typů karcinomů. Vše závisí na včasné diagnóze. Každým rokem u nás přibývá pacientů s diagnostikovaným zhoubným nádorem prostaty v raném stádiu, tím zároveň klesá procento úmrtnosti. Vše záleží na prevenci.

4) Jaké jsou možnosti léčby?

Lékaři mají více možností, jak rakovinu prostaty mohou léčit. K danému způsobu přistupují individuálně v závislosti na mnoha okolnostech. Mezi nejčastější způsoby léčby patří hormonální terapie, kdy léčivé látky zasahují buňky nádoru. Dalším často voleným druhem léčby je operace při níž lékaři odstraní nádor a tkáň v okolí (často bývá doplněna také ozařováním či chemoterapií).

Třetím typem léčby je již zmíněné ozařování, které může být externí, či interní, tzv. brachyterapie, kdy je malý zdroj ozařování umístěn do močové trubice. Více informací o léčbě najdete ZDE.

V článku “Mám rakovinu prostaty a léčím se” si můžete přečíst příběh pacienta, který s tímto onemocněním bojuje již několik let.

5) Léčba rakoviny prostaty a její vliv na plodnost?

Mezi vedlejší důsledky léčby rakoviny prostaty patří bohužel často i vliv na plodnost a intimní život. Ať už odvedou chirurgové nebo onkologové sebelepší práci, schopnost počít dítě již většinou nikdy není taková, jako před léčbou.

Největší vliv má chemoterapie, vliv na plodnost při chemoterapii má nejen věk pacienta, ale také použitá léčiva a jejich dávka.

U ozařování záleží na druhu - vnější ozařování je škodlivější než při tzv. Brachyterapii, tedy vnitřním ozařování.

Při razantním chirurgickém zákroku přistupují lékaři k odstranění prostaty spolu s karcinomem a často také semenných váčků, ty produkují tekutinu, která je součástí ejakulátu. Může tedy dojít k poruchám ejakulace, ale spermie mohou být stále aktivní a plodnost zákrokem nemusí být nutně narušena.

6) Jak lze rakovině prostaty předcházet?

Předcházet onemocnění lze díky prevenci, kterou lékaři dělí na tzv. primární a sekundární. Primární prevence spočívá ve snaze zabránit vzniku rakoviny zdravým životním stylem, vyhýbáním se nebezpečnému záření a chemikáliím způsobujícím rakovinné bujení. Sekundární prevencí je myšlena včasná diagnóza v léčitelném stadiu. Tedy pravidelná návštěva lékaře, či řešené i drobných příznaků. Přečtěte si také článek s konkrétními tipy, jak rakovině prostaty předcházet.

Zhoubný nádor prostaty postihuje často muže již ve věku 40 - 50 let, lékaři proto doporučují včasné preventivní kontroly. Pokud máte již nějaké příznaky, jste v rizikové skupině, nebo jen chcete mít jistotu, neváhejte navštívit lékaře včas (seznam pracovišť ve vašem regionu můžete najít na mapě lékařů).
Zdroje:

https://www.ulekare.cz/clanek/pet-veci-ktere-jste-chteli-vedet-o-rakovine-a-bali-jste-se-zeptat-10950

http://patients.uroweb.org/wp-content/uploads/rakovina-prostaty_FAQ_CZ.pdf

http://www.zdravotnickydenik.cz/2016/06/lecba-rakoviny-prostaty-v-otazkach-a-odpovedich/

http://www.denik.cz/z_domova/rakoviny-prostaty-u-ceskych-muzu-pribyva-zaroven-klesa-umrtnost-20151025.html

http://sestricka.com/pacientu-...


Vyhledat lékaře

Vyberte kraj