S Benigní hyperplazií prostaty (BHP) má zkušenosti až 60 % mužů

13.9.2017

(2 hlasů, průměr: 3.0 z 5)

Vznik BHP

Tato diagnóza se řadí do skupiny zvané LUTS (více podrobných informací o LUTS se dočtete v článku o poruchách prostaty), a může velmi významně ovlivnit život pacientů. U prostaty dochází k nadbytečnému množení jejich buněk a tím k jejímu zvětšení. Velký vliv na BHP má hormon testosteron a věk. U mužů okolo 20 let má prostata velikost přibližně 4 cm x 3 cm x 2 cm, vlivem působení hormonů a stárnutí se prostata mění, zvětšuje se a objevují se první příznaky, které je potřeba řešit.

Příznaky

Podle statistik některým z příznaků trpí až každý druhý muž nad padesát let. Tím, jak prostata vlivem hormonu a věku roste, se napínají svalová vlákna a následně vyvíjí tlak na močovou trubici - dochází tak k častější potřebě močení, bolesti či pálení a v mnoha případech se BHP projevuje také nedostatečným proudem moči nebo nemožností se vůbec vymočit.

Diagnóza a léčení

Všechny tyto příznaky se postupem času zhoršují a jsou-li neléčené, dojde s největší pravděpodobností k závažným komplikacím, jako jsou akutní záněty prostaty a močové trubice, tvorba ledvinových kamenů, to může vést až ke snížené funkci ledvin.

Benigní hyperplazie nevyvolává rakovinu prostaty, ale obě onemocnění se mohou vyskytovat současně.

Objeví-li se u mužů první příznaky, bývá již většinou pozdě na prevenci, proto je lékaři velmi doporučováno chodit na pravidelné preventivní kontroly, případně si můžete udělat mezinárodní interaktivní test prostatických přiznaků a podle vyhodnocení zvolit další postup (preventivní návštěvu lékaře, ambulantní vyšetření, a tak dále).

Ve většině případů BHP se nejdříve přistupuje k tzv. konzervativní léčbě, tedy k podávání léků, v případě, že se stav pacienta nelepší, zvolí lékař operativní zákrok.

Celou situaci může nejlépe vyhodnotit pouze lékař, nejste-li si jistí tím, čím jsou vaše příznaky způsobeny, neriskujte závažnější problémy a navštivte lékaře co nejdříve, zejména pokud již trpíte delší dobu či máte problémy s prostatou dány geneticky. V tomto případě návštěvu lékaře neodkládejte, ale i přesto, že jste žádné problémy nezaznamenali, nezapomínejte na prevenci, kterou tak můžete předejít vážným zdravotním problémům. Pokud nevíte, kde najít nejbližšího specialistu, můžete využít databázi lékařů ve vašem okolí.


Zdroje:

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Benign%C3%AD_hyperplazie_prostaty

http://www.remedia.cz/Clanky/Prehledy-nazory-diskuse/Benigni-hyperplazie-prostaty/6-F-cA.magarticle.aspx

https://www.celostnimedicina.cz/komercni-sdeleni-benigni-hyperplazie-prostaty-bhp.htm

https://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/benigni-hyperplazie-prostaty

http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/lecba-obtizi-souvisejicich-se-zvetsenou-prostatou/

http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/diagnostika-a-lecba-benigni-hyperplazie-prostaty-483688

https://www.ikem.cz/cs/nezhoubne-zvetseni-prostaty-benigni-hyperplazie-prostaty-bhp/a-1999/Vyhledat lékaře

Vyberte kraj