Vyšetření prostaty nebolí

20.9.2017

(4 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Prostata, mužská pohlavní žláza, která se nazývá také předstojná žláza, se nachází v podbřišku a většina lidí si v souvislosti s ní vybaví především časté močení. Obecně o tom, co je to prostata a kde přesně se v mužském těle nachází, si můžete přečíst v článku Co je to prostata

Jedná se ovšem o orgán, který bývá velmi často postižen rakovinou či záněty. Po padesátce má své zkušenosti s problematickou prostatou více než polovina mužů. To je také věk, kdy je již velmi vhodné chodit na pravidelné kontroly a preventivní vyšetření prostaty. Jak ale takové vyšetření probíhá? Je to bolestivé? To můžou být některé z mnoha otázek, které muže na toto téma určitě napadnou. V článku na některé z nich odpovíme.

Kdy je vhodný čas na vyšetření?

Pro muže by měla být podle lékařů prevence samozřejmostí po překročení padesáti let věku. I přesto, že nepozorují žádné problémy a nemají k tomu ani genetické předpoklady, jsou preventivní prohlídky důležité pro včasné odhalení případných problémů, jako je rakovina prostaty. 

Proč chodit na prevenci?

Pro úspěšnou léčbu je vždy velmi důležité včasné odhalení nemoci, to platí i pro problémy s prostatou - včasná diagnóza je pro vyléčení klíčová. Proto stejně jako ženy chodí od 45 let na pravidelné vyšetření prsu na mamografu, měla by být prevence samozřejmostí i u mužů v případě prostaty. Nejen, že lze odhalit počínající zvětšení prostaty neboli BHP(způsobuje časté močení), ale i zánět, rakovinu prostaty a další. Prevence má svůj smysl, přesvědčit se o tom můžete u příběhu Náhodné vyšetření mi zachránilo život.

Jaké druhy vyšetření existují?

Prostatu lze vyšetřit několika metodami. Jednou z těch nejčastějších je tzv. per rectum, neboli přes konečník. Díky tomu, že stěna konečníku je velmi jemná a prostatu lze jednoduše nahmatat. Lékař tak cítí například změny velikosti či jiné nepravidelnosti. Vyšetření nemusí být vždy příjemné, rozhodně ale nebolí, pokud je prostata v pořádku. Naopak, pokud dotek lékaře na prostatě bolí, je něco špatně a v tom případě udělal muž dobře, že na vyšetření došel. Lékař při úkonu používá nejdříve znecitluvující gel, latexové rukavice a lubrikační gel.

Dalším možným postupem je rozbor krve. Lékař odebere ze žíly krev, pošle ji do laboratoře na rozbor a poté případně indikuje léčbu.

Prostatu lze vyšetřit také pomocí ultrazvuku nebo rentgenu, u toho je nutné předtím vypít konstrastní látku. Zde je potřeba dávat pozor na alergie, lékař si musí před procedurou od pacienta zjistit, zda netrpí alergiemi na kontrastní látky používané při rentgenovém vyšetření.

Mezi ty méně časté metody patří také měření proudu moči pomocí speciální toalety a tzv. punkce, kdy lékař odebere trochu tkáně z prostaty pomocí jehly přes močovou trubici a vzorky následně pošle na histologii. Toto vyšetření může být nepříjemné a proto se v tomto případě využívá znecitlivující injekce, aby byla procedura bezbolestná.

Kam na vyšetření prostaty?

Prostatu si můžete nechat vyšetřit u urologa či praktického lékaře během pravidelné zdravotní prohlídky. Celé preventivní vyšetření zabere lékaři maximálně půl hodiny a není potřeba žádná speciální příprava ze strany lékaře ani pacienta. Pokud ještě nemáte svého urologa, podívejte se na mapu lékařů ve vašem kraji.
Zdroje:

https://www.ulekare.cz/clanek/...

http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/prostata-vysetreni-neboli-455480

http://www.anamneza.cz/vysetreni/Vysetreni-prostaty-529Vyhledat lékaře

Vyberte kraj