Pití zeleného čaje jako prevence problémů s prostatou

25.10.2017

Zelený čaj je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Tuto svou oblibu si získal zejména díky svým pozitivním účinkům na zdraví již ve starověké Číně. Působí preventivně u nemocí jako jsou stres, kardio-vaskulární choroby, či trávicí potíže. A pomoci dokáže také při léčbě. V tomto článku se dozvíte více o spojení zeleného čaje a jeho vlivu na prostatu.

Účinné látky obsažené v zeleném čaji a jejich vliv na organismus

Kouzlo zeleného čaje je schované v antioxidantu zvaném katechin, který pomáhá z těla odstraňovat nebezpečné volné radikály a údajně také působí na negativní vlivy stárnutí těla. Další významnou látkou je L-Theanin, který má blahodárný vliv na nervovou soustavu, tím zmírňuje příznaky stresu a dokáže zklidnit organismus již do třiceti minut. Zelený čaj má také schopnost ničit bakterie v ústech a tím odstraňovat zubní kámen a využívá se i jako pomocník při hubnutí. Spolu s tím vším vědci u mužů prokázali pozitivní vliv zeleného čaje na prostatu.

Zelený čaj jako prevence při potížích s prostatou

Stejně jako účinky, které jsou uvedeny výše, má zelený čaj a látky v něm obsažené, vliv na prostatu v rámci prevence. U mužů, kteří mají v rodině v okruhu blízkých příbuzných (otec, bratr) diagnostikovány problémy s prostatou, může pití zeleného čaje snížit riziko onemocnění rakovinou prostaty či BHP (benigní hyperplazie prostaty) neboli nezhoubným zvětšením prostaty. Tým australských vědců ve svém výzkumu dokázal, že při pravidelné konzumaci tohoto nápoje se snižuje riziko onemocnění rakovinou prostaty až o dvě třetiny. Svůj výzkum prováděli porovnáváním jedinců nemocných rakovinou prostaty s těmi zdravými, mezi kterými byli nejen ti, co zelený čaj pili, ale i ti, kteří ho v oblibě neměli. A právě u druhé skupinky mužů objevili zvýšený výskyt rakovinových buněk a rizika vzniku zvětšené prostaty a rakoviny.

Zelený čaj při léčbě rakoviny prostaty

Stejně jako u prevence, byly pozitivní účinky prokázány i při léčbě rakoviny. Bylo provedeno velké množství výzkumů, které jednoznačně prokázali, že pití zeleného čaje zpomaluje růst rakovinových buněk. V Austrálii vědci zkoumali 26 mužů s diagnostikovaným karcinomem prostaty, které nechali pít denně až 4 šálky čaje. Při pozdějším vyšetření objevili snížený výskyt rakovinových markerů v krvi.

Další výzkum porovnával také dvě skupiny mužů s rakovinou prostaty. Jedna skupina měla pít 6 šálků čaje denně a druhá stejné množství vody. U skupiny, která pravidelně pila zelený čaj vědci při pozdějším vyšetření zjistili pomalejší růst karcinomu. Polyfenoly obsažené v zeleném čaji chránili muže před poškozením dalších buněk, snížili zánět a stáhli tkáně prostaty.

Vědci se účinky zeleného čaje zabývají již dlouhá léta a jednoznačně prokázali, že se pozitivní vliv stupňuje spolu se zkonzumovaným množstvím a s dobou, po níž konzumace trvá. I při nepravidelném pití je zelený čaj přínosem pro organismus a jeho fungování. Nejen on, ale i jiné bylinky mají prokázaný pozitivní vliv na prevenci a léčbu problémů s prostatou, stejně jako zdravý životní styl. Není to ovšem všelék a i při problémech s prostatou je vždy nutné navštívit lékaře.


Zdroje:

https://www.eotazky.sk/zeleny-...

https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/20465-zeleny-caj-brani-rakovine-prostaty.html

http://mynatureproduct.com/muze-green-tea-zeleny-caj-zabranit-rakoviny-prostaty.html

https://ona.idnes.cz/zeleny-ca...Vyhledat lékaře

Vyberte kraj