Užívání zázvoru při léčbě rakoviny prostaty

13.12.2017

S rakovinou prostaty se léčí stále více mužů a pro úspěšnou léčbu je důležitý nejen časný záchyt, ale také prevence a zdravý životní styl. Nicméně, má- li pacient diagnostikovanou rakovinu prostaty s indikovanou léčbou v podobě chemoterapie, či ozařování, může celý proces podpořit správnou životosprávou. Mezi objevy posledních let patří pozitivní vliv konzumace zázvoru právě při takové léčbě.

Zázvor obecný

Jedná se o trvalku, která se pěstuje kvůli svým kořenům a ve volné přírodě se prakticky nevyskytuje. Hlavní dvě aromatické organické látky obsažené v zázvoru jsou zingiberen a gingerol, ten má na svědomí jeho výraznou a ostrou chuť.
Nejčastěji se se zázvorem můžeme potkat zejména v subtropické Asii, tedy v Indii, která zastává přibližně 50 % jeho světové produkce a dále pak v Číně či naopak v jihoamerické Brazílii či na Haiti. Pokud patříte mezi fanoušky zázvoru, ten nejkvalitnější můžete najít na Jamajce.

Největší využití této stále populárnější rostliny, je jako koření v indické či japonské kuchyni, kde jej používají díky jeho výrazné a velmi zvláštní specifické chuti. Setkat se s ním můžete nejen v již zméněné orientální kuchyni, ale například i v nápojích (známé je třeba zázvorové pivo či tonik), v pečivu (zázvorové sušenky), nebo trochu nečekaně i při přípravě konzerv a v masném průmyslu.

Historie zázvoru

Historicky jeho využití pochází z Číny, kde si získal oblibu jako povzbuzující koření a dále pak putoval ke starým Řekům a Římanům. Do Evropy se dostal přes Benátky a poté se o něm v 16. století zmínil Mathioli v rámci svého herbáře, kde upozorňuje, že nejde o tzv. kořen pepřový, jak jej do té doby lidé vnímali.

U nás si zázvor získal oblibu díky svým pozitivním účinkům na imunitu při nachlazení, kdy ho lidé konzumují nejčastěji jako „čaj“, tedy výluh právě z kořene. Má také prokázaný vliv na nevolnosti, působí proti plynatosti, zimnici, špatnému krevnímu oběhu či střevním potížím. A velmi často jej lidé užívají také na bolest kloubů či zubů a pro antimikrobilání účinek se používají jeho výtažky u některých chronických kožních onemocnění.

Zázvor a léčba rakoviny prostaty

Vliv zázvoru zkoumalo již několik vědeckých pracovišť a v britský magazín The British Journal of Nutrition publikoval výsledky studie vlivu zázvoru na buňky rakoviny. Američtí vědci provedli studii s extraktem zázvoru (zingiber officinale), kdy zkoumali jeho vliv na buňky rakoviny prostaty. Bylo prokázáno, že vlivem tohoto extraktu se rakovinné buňky začaly napadat vzájemně (tzv. autofagie), zatímco ostatní buňky v těle odolávaly. Podáváno bylo 10 mg tohoto extraktu v poměru ke každým 10ti kg tělesné hmotnosti pacienta po dobu 7 týdnů a výsledkem bylo zmenšení nádoru o třetinu, až polovinu. Prokázán byl také účinek čerstvého zázvoru, tedy ne extraktu. V tomto případě by byla nutná konzumace cca 100g denně.

Kdy si dát na konzumaci zázvoru pozor?

Díky svým účinným látkám nemusí být konzumace zázvoru vždy bez rizika pro některé skupiny pacientů. Stejně jako u všeho, i zde platí zlaté pravidlo: všeho s mírou. O zázvoru tohle tvrzení platí dvojnásob, jeho antioxidanty nemusí být vždy prospěšné. Pozor by si měli dát zejména pacienti trpící diabetem, dále se jeho užívání nedoporučuje dětem do tří let. Pozor by si měli dát také pacienti užívající jiné léky, aby nedošlo k nevhodné kombinaci či předávkování.

Dnes je zázvor považován za velký přírodní zázrak a jeho účinky jsou jasně prokázané, stejně jako například u konzumace zeleného čaje. Zázvor působí nejen jako prevence, ale i jako lék a to i na rakovinu prostaty, ovšem není dobré přistupovat k němu jako k jediné a zaručené cestě ke zdraví, vždy jej kombinujte s lékařsky prokázanými postupy a diagnozou.Zdroje:

http://www.uspesna-lecba.cz/

https://vitalitis.cz

https://www.nazeleno.cz/


Vyhledat lékaře

Vyberte kraj