Na problémy s prostatou mě upozornila manželka

12.1.2017

Josef N., 59 let

Na to, že bych mohl mít něco s prostatou, mě upozornila manželka. Všimla si totiž, že v noci chodím stále častěji na toaletu. Zpočátku to bylo jednou za noc, pak ale 2-3×, výjimečně i 4×. Má lehké spaní, vstáváním ji vždycky vzbudím a nemůže pak usnout.

O problémech s prostatou jsem slyšel od svých kolegů a známých, sám jsem si ale žádný problém nepřipouštěl. Ženu jsem odbyl s tím, že jsem si před spaním dal čaj nebo že jsem si cestou z práce s kolegy dal pár piv a močení v noci je potom normální.

Začal jsem se však více sledovat a zjistil jsem, že i když od odpoledne již skoro nic nepiju, stejně mě nutkání na močení alespoň 2× probudí. Horší je, že to není obyčejné vymočení. I když mám pocit, že se mi hodně chce, na záchodě musím dlouho čekat, než se močení spustí. Musím i zatlačit, jde to ze mě pomalu, a stejně mám nakonec pocit, že se úplně nevyprázdním. Navíc mi pak ještě ukápne do pyžama.

Přitom celý den močím bez problémů. Spíš než problém s vyprázdněním mě ve dne znenadání přepadne tak silné nutkání, že musím běžet okamžitě, jinak bych to snad neudržel.

To celé samozřejmě nevzniklo najednou. Postupně se to asi 2 roky zhoršovalo. Jak jsem už uvedl, nejdříve jsem tomu ani nevěnoval pozornost. Naopak, musel jsem chlácholit ženu, že to nic není. Opravdu mě znepokojilo, až když se začalo objevovat ono silné nutkání přes den a bylo čím dál častější. V tento moment jsem získal pocit, že mi problémy s močením začínají vážně zasahovat do života. Mám totiž docela významnou pozici a bylo velmi trapné, když jsem musel v půlce důležitého jednání najednou vystřelit na WC. Když se to člověku stává pravidelně, začínají kolegové koukat divně.

Rozhodl jsem se, že s tím musím něco dělat. Pochopil jsem, že to asi bude prostata. K urologovi se mi ale nechtělo. Nejprve jsem si koupil léky, na které jsem viděl reklamu v televizi. Nebyly nejlevnější, ale reklama říká, že určitě pomůžou. O pravdivosti reklamního sloganu mě nenapadlo pochybovat a prvních pár dní, co jsem je začal brát, jsem si říkal, že zlepšení je očividné. Po pár týdnech však bylo zjevné, že v noci chodím na WC stále 3×, trávím tam stejnou dobu a ani nečekané překotné úprky z porad neustaly.

Odhodlal jsem objednat se k urologovi na naší poliklinice. Vyšetření prostaty kupodivu ani nebolelo. Pan doktor mě vyslechl, prohmatal mi břicho, sáhnul konečníkem na prostatu (to bylo nepříjemné, ale trvalo to jen asi 3 vteřiny — zažil jsem už horší věci), ultrazvukem prohlédl ledviny a prostatu. Mám prý vše v pořádku, jen prostata je skutečně trochu zvětšená a měchýř se po vymočení nevyprázdní kompletně. Poslal mě ještě na vyšetření krve a moče.

Při kontrolním vyšetření mi řekl, že ani v laboratorních výsledcích není nic překvapivého a že budeme léčit zvětšenou prostatu konzervativně, tedy prášky.

Žádný z prý vzácných vedlejších účinků užívání těchto léků — slabost a pocit na omdlení — se u mne neobjevily. Naopak, již po několika dnech se močení podstatně zlepšilo. Asi po měsíci pravidelného užívání bylo zlepšení ještě výraznější a dosáhlo stavu, který trvá dodnes, už 2 roky.

Pravda, močení asi není takové, jako když mi bylo 20, tak daleko už jistě nedomočím. Také v noci se stále budím. Ale jen jednou, v žádném případě ne 3×. Noční vymočení proběhne obvykle snadno a bez problémů. Hlavně to náhlé odbíhání z porad už mě nezlobí. Párkrát se mi to sice stalo, ale skutečně výjimečně. Možná to bylo spíš tím, že jsem si uprostřed jednání na své dřívější problémy vzpomněl a v tu chvíli se mi samozřejmě chtělo na WC znova. Ale tentokrát se to dalo vydržet.

Jedna změna, na kterou mě upozornil urolog - někdy se stane, že při pohlavním styku semeno nevystříkne ven, ale prý se dostane zpátky do měchýře a pak se vymočí. To je ale poznat jen při některých sexuálních aktivitách a nedá se říct, že by mi to nějak vadilo. Jediným problémem tak zůstává, že každý den, zřejmě už napořád, musím spolknout tabletku a každé 3 měsíce jít ke svému urologovi na kontrolu a pro předpis. Někdy se to nehodí, bývá tam fronta, ale je to milý pán, a když si vzpomenu na potíže, které jsem měl dřív, chodím tam vlastně docela rád.

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj