Infekce močových cest u mužů

Zánět, neboli infekce močových cest, je hojně se vyskytující onemocnění, které nepostihuje jen ženy (i když u nich se objevuje častěji). Na vině může být například stres, který způsobí oslabení imunitního systému a schopnost těla bránit se vlivu bakterií. U malých chlapců a novorozenců může jít i o vrozenou vadu. Více o obecných příčinách tohoto onemocnění můžete zjistit v článku Zánět močového měchýře – příznaky a příčiny.

Příznaky zánětu u mužů

Mezi nejčastěji se vyskytované problémy bývá časté nutkání na močení doprovázené pálením, řezáním a nepříjemnými pocity v oblasti močové trubice. Dalším důležitým znakem je krev v moči, teplota a celková svalová slabost. Zánět se projevuje také kalnou a zapáchající močí.

Příčiny infekce močových cest u mužů

Nejčastějším důvodem vzniku onemocnění bývá bakterie E- coli, která se přirozeně vyskytuje v oblasti tlustého střeva. Dostane- li se do blízkosti močové trubice, hrozí vznik zánětu, který může proniknout do močového měchýře a dále do ledvin. U mužů se objevují také další spouštěče, mezi které patří:

  • Zánět prostaty
  • Vyšetření skrze močovou trubici a následný zánět
  • Nedodržování hygienických opatření a zásad bezpečného sexu
  • Po zánětu šourku

A právě kvůli výše zmíněným příčinám se s přibývajícím věkem procento výskytu těchto případů u mužů a žen vyrovnává. Často se tradujícím pravidlem je, že za zánět může prochladnutí. Není to tak úplně pravda. Prochladnutí způsobí oslabení imunity a větší šanci pro bakterie, které se dostaly do močové trubice, kde se mohou množit.

Léčba

Pokud se problémy s močovými cestami objevily první den, je dobré vypít co nejvíce tekutin (voda, čaj), moč má dezinfekční účinky a její proud může bakterie “odplavit”. Některé druhy léčivých nápojů a plodů obsahují aktivní látky zabraňující bakteriím uchycení se na stěnách močového měchýře a močové trubice. Ty mohou odvrátit infekci, která zcela nepropukla, ovšem v případě, že potíže trvají déle, než dva dny, je nutné vyhledat pomoc lékaře.

Ani tyto problémy nelze podceňovat, proto pijte dostatek tekutin a snažte se vyhýbat přílišnému stresu a prochladnutí. Pokud problémy přetrvávají, či se vrací, nespoléhejte na samoléčbu a vyhledejte lékaře.

Zdroje:

https://www.musimcasto.cz/clanky/37-pro-muze-a-jejich-zeny-ne-vzdy-je-na-vine-prostata

http://www.mojelekarna.cz/poradna/muzske-problemy/zanety-mocovych-cest.html