Movember – knírem za prevenci rakoviny prostaty

Co je Movember?

Movember, událost, kterou vítá mnoho mužů, protože můžou na chvíli zapomenout na pravidelné holení (a naopak ženy se na ni příliš netěší, právě ze stejného důvodu). O co jde? Movember se opakuje každý rok v listopadu a jeho název je odvozen od slov „november“ a „moustache“, tedy listopad a knír. Tento happening, který probíhá během celého měsíce poznáte tak, že muži do něj zapojení, si nechávají narůst knír.

Kde a proč Movember vlastně vznikl?

Cílem je zvýšit povědomí o důležitosti péče o mužské zdraví, zejména prevenci rakoviny prostaty a varlat.

Tento způsob povzbuzování mužů k preventivním prohlídkám a obecně zodpovědnějšímu přístupu k jejich zdraví pochází z Austrálie a vznikl již v roce 1999. Projekt je nyní zaštítěn celosvětovou charitativní organizací „Movember Foundation“, která v rámci akce pořádá velké množství přednášek, debat i preventivních prohlídek zdarma. Pravidelně se k hnutí připojuje také velké množství známých osobností, různých sportovců či filmových hvězd.

Základní vizí celého Movemberu je zabránit tomu, aby muži umírali příliš mladí v důsledku rakoviny a jiných onemocnění spojených s prostatou, a klíčem zde jsou tři slova „poznej – předejdi – pomoz“, kdy „poznej“ stojí za důležitostí nových objevů na poli vědy. „Předejdi“ se soustředí zejména na prevenci rakoviny prostaty a varlat, tou jsou včasné kontroly u lékaře a zdravý životní styl.

Movember a čeští muži

U nás je v posledních letech Movember také velmi rozšířen a stále své příznivce získává. Oficiálně je zaštítěn nadací “Muži proti rakovině”, kteří se snaží, aby čeští muži pečovali o své zdraví tím, že si zjistí všechny potřebné informace, nebudou ignorovat příznaky a případně se dostaví včas na kontrolu.  Na stránkách Movemberu můžete získat všechny informace o jednotlivých akcích, které se u nás budou konat, a stejně tak i o tom, jak se zapojit a tím přispět. Letos v listopadu vás čeká například výzva “Move Movember”, jejíž základem je zdravý pohyb a dosahování předem stanového cíle, tedy počtu uplavaných, nachozených či naběhaných kilometrů.

A proto, že se listopad už blíží, nezbývá, než se připravit a zapojit se. Pomozte se zvyšováním povědomí o rakovině prostaty a varlat.

Zdroje:

http://www.muziprotirakovine.cz/

https://cz.movember.com/about/foundation

https://en.wikipedia.org/wiki/…