
Nezhoubné zvětšení prostaty
Diagnóza BHP
Příčiny vzniku benigní hyperplazie prostaty
Příčina vzniku není zcela známa, připisuje se změnám hormonálních hladin (především mužských pohlavních hormonů androgenů) u mužů nad 50 let. Testosteron, resp. dihydrotestosteron (DHT), ovlivňuje fyziologický vývoj i pozdní změny prostaty. Prostata se pod vlivem androgenů zvětšuje. Jedná se o jediný orgán v lidském těle, který s postupujícím věkem „nezakrňuje“, nýbrž roste. Prevence růstu prostaty prakticky neexistuje.
Kdo trpí BHP?
Nezhoubné zvětšení prostaty se vyskytuje od 40 let věku, většinou i dříve. Od 50 let je velmi časté. U mužů po 70. roce života jsou změny ve tkáni prostaty (ve smyslu BHP) prokazatelné prakticky u 100 % pacientů.
Polovina mužů nad 60 let má obtíže s močením, ale pouze čtvrtina z nich přichází k lékaři. Výskyt BHP je závislý i rasově. Nejvíce trpí projevy BHP černá rasa, nejméně Asiati.
Mechanismus působení BHP
Postupný nárůst žlázek v okolí močové trubice, procházející prostatou, stlačuje ostatní prostatické laloky a vytváří tlak na prostatickou močovou trubici uvnitř pouzdra. Výsledkem je překážka v průtoku moči a poruchy močení. Svalovina močového měchýře musí vyvíjet větší sílu k překonání překážky odtoku moči a zbytňuje. Později dochází k vazivové přeměně svaloviny měchýře a vzniká tzv. chronické močové reziduum (zbytková moč v močovém měchýři), které je živnou půdou pro bakterie a příznivým prostředím pro vznik kamenů v močovém měchýři. Může dojít i k tomu, že nemocný musí močit ve velmi krátkých intervalech, resp. moč z přeplněného měchýře trvale odkapává.
Projevy
Nezhoubné zvětšení prostaty
Většina pacientů se obrací na lékaře s obtížemi při vyprazdňování moči. Příznaky se dělí na obstrukční (mechanické) a iritační (dynamické).
Příznaky obstrukční:
- Oslabení proudu moči až močení po kapkách.
- Opožděný začátek močení, kdy močení na volní pokyn začíná se značným zpožděním.
- Pozvolné domočování až dokapávání, které způsobuje hygienické problémy.
- Přerušované močení, jako náhlá zástava močení a opětné rozmočení.
- Opakované močení, potřeba jít se po krátké době opět vyprázdnit.
Příznaky iritační:
- Urgentní močení. Mezi první signálem pocitu naplněného měchýře a neodkladnou nutností močit je minimální časová prodleva.
- Noční močení (nykturie). Často bývá (při frekvenci 1–2krát za noc) vnímáno jako normální. Může ale být mnohem častější, pak vede k únavě pacienta se všemi zdravotními i psychickými dopady.
- Časté močení (polakizurie), hlavně přes den.
Další projevy BHP:
- Bolestivé močení. Od ostré pálivé bolesti jen při močení až po pánevní bolest.
- Přítomnost krve v moči. Při velkém krvácení může dojít k vyplnění močového měchýře krevními sraženinami.
- Přetékání (paradoxní ischurie). Pozdní příznak, močení ve velmi krátkých intervalech až trvalé nekontrolovatelné odkapávání moči z přeplněného měchýře.
- Zástava močení (akutní retence moči).
IPSS – International Prostate Symptoms Score
Mezinárodně používaná stupnice vyjádření prostatických obtíží s bodovým ohodnocením odpovědí v rozmezí 0–5 bodů, celkem sedm otázek. Je doporučena Světovou zdravotnickou organizací a hojně se používá. Součet bodů 8–19 vyjadřuje střední stupeň obtíží, pod 8 je stupeň mírný, nad 19 těžký. Pokud máte jakékoli prostatické obtíže, vyplňte si test v klidu doma a podle výsledku ihned zjistíte, jak dalece jsou obtíže závažné.