Porucha prostaty a měchýře

Co je LUTS

Zkratka LUTS pochází z anglického překladu výrazu pro soubor příznaků dolních cest močových (Low Urinary Tract Symptoms).

Jedná se o soubor příznaků spojených s prostatou, většinou jejího nezhoubného zvětšení (benigní hyperplazií prostaty – BPH) a problémy s funkcí močového měchýře, které mohou, ale nemusí mít spojitost s nezhoubným zvětšením prostaty.

67%

Dle statistik 67 % mužů starších 40 let mívá jak jímací, tak i mikční/postmikční obtíže.

Projevy

Problémy s močením (mikcí) lze rozdělit do 3 skupin.

 • Zvětšená prostata, která nárůstem objemu postupně utlačuje močové cesty a brání průtoku moči, obvykle stojí za tzv. mikčními příznaky.

  • zadržené a přerušované močení
  • slabý či rozstřikovaný proud moči
  • nutnost tlačit při mikci přes břišní lis
 • Druhou skupinou jsou tzv. postmikční příznaky

  • nevelký únik moči bezprostředně po vymočení
  • pocit neúplného vyprázdnění.
 • Třetí, převažující (75 %) skupinou jsou tzv. jímací příznaky, které jsou spojené se zvýšenou citlivostí močového měchýře.

  • náhlá, nutkavá potřeba (urgence) močit, kterou nelze vůlí ovládnout.

  Pokud nemocný nestačí vyhledat toaletu a dojde k úniku moči, pak se jedná o

  • urgentní inkontinenci
  • přílišná četnost (frekvence)
  • časté noční močení (nykturie)

  Tyto symptomy dohromady indikují onemocnění OAB (hyperaktivní měchýř; Overactive Bladder).

Léčba

Muži s LUTS jsou dnes mnohem častěji léčeni cílenou terapií zaměřenou na problémy s prostatou, než na močový měchýř.

 • Nemocní s lehkými symptomy by se měli řídit především radami zaměřenými na úpravy životního stylu (dietní omezení, nácvik změn chování) (viz režimová opatření)
 • Muži se středně významnými a již středně obtěžujícími příznaky LUTS budu mít prospěch z nasazení cílené medikamentózní, nejlépe kombinované léčby, zaměřené souběžně jak na prostatu, tak na močový měchýř.

Farmakologická léčba

Léky ze skupiny anticholinergik (antimuskarinik) snižují dráždivost hladkých svalů močového měchýře. Pokud pacient pociťuje zlepšení a dobře léky snáší, užívají se dlouhodobě.

Jednotlivé léky se mezi sebou značně liší, co se týče účinnosti na příznaky hyperaktivního měchýře a hlavně také co se týče nežádoucích účinků. Modernější preparáty mají sice též nežádoucí účinky, ty se však vyskytují méně často anebo jsou mírnější povahy, což umožňuje pacientům tyto léky na symptomy hyperaktivního močového měchýře trvale a dlouhodobě podávat.

Z nežádoucích účinků se při léčbě může objevit nejčastěji pocit suchosti v ústech, může dojít k výskytu zácpy (línější je při terapii nejenom měchýř, ale i střevo). I když je vedlejších účinků v příbalové informaci vyjmenován dlouhý seznam, není třeba se jich děsit. Drtivá většina pacientů léky snáší dobře, bez vedlejších příznaků, případně jsou vedlejší účinky jen mírné nebo dočasné.

Co z uvedeného vyplývá? LUTS zásadně ovlivňuje každodenní život nemocného. Při obtížích s močením neváhejte a nechte se vyšetřit urologem, který bezpečně rozpozná, co je přesnou příčinou vašich obtíží!

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Udělejte si test a zjistěte, jak jste na tom.

Otestovat se

Může vám pomoct

Rakovina prostaty a její vliv na intimní život

Rakovina prostaty má nejrůznější dopady na fyzické i psychické zdraví pacienta, což se odráží také v oblasti intimního života. A jelikož se jedná o citlivé a intimní téma, bývá velmi časté, že muži se tématu vyhýbají a nechtějí o něm mluvit. A to je samozřejmě špatně.

Zobrazit celý článek
Co jsou HODNOTY PSA, LUTS a OAB

Lékařství má nespočetně mnoho pojmů, které jsou běžné populaci zcela neznámé. Když však začnete řešit nějaký problém, začnete se s nejrůznějšími slovy setkávat čím dál tím častěji.

Zobrazit celý článek
Bylinky na prostatu

Přírodní léčba za pomoci bylinek může zmírnit příznaky a ulevit při nejrůznějších problémech. A ačkoliv je vždy nejdůležitější odborná péče lékařů, můžete zkusit doplnit domácí péči právě o bylinky. A o jaké? To se dozvíte právě v tomto článku.

Zobrazit celý článek
Akutní zánět prostaty

Akutní zánět prostaty (prostatitida) je velmi časté urologické zánětlivé onemocnění u mužů. Zánět může být akutní (bakteriální původ), nebo chronický (absence mikroorganismů). Nejčastěji se bakterie do prostaty dostávají kolonizací přes močovou trubici.

Zobrazit celý článek