Porucha prostaty a měchýře

Co je LUTS

Zkratka LUTS pochází z anglického překladu výrazu pro soubor příznaků dolních cest močových (Low Urinary Tract Symptoms).

Jedná se o soubor příznaků spojených s prostatou, většinou jejího nezhoubného zvětšení (benigní hyperplazií prostaty – BPH) a problémy s funkcí močového měchýře, které mohou, ale nemusí mít spojitost s nezhoubným zvětšením prostaty.

67%

Dle statistik 67 % mužů starších 40 let mívá jak jímací, tak i mikční/postmikční obtíže.

Projevy

Problémy s močením (mikcí) lze rozdělit do 3 skupin.

 • Zvětšená prostata, která nárůstem objemu postupně utlačuje močové cesty a brání průtoku moči, obvykle stojí za tzv. mikčními příznaky.

  • zadržené a přerušované močení
  • slabý či rozstřikovaný proud moči
  • nutnost tlačit při mikci přes břišní lis
 • Druhou skupinou jsou tzv. postmikční příznaky

  • nevelký únik moči bezprostředně po vymočení
  • pocit neúplného vyprázdnění.
 • Třetí, převažující (75 %) skupinou jsou tzv. jímací příznaky, které jsou spojené se zvýšenou citlivostí močového měchýře.

  • náhlá, nutkavá potřeba (urgence) močit, kterou nelze vůlí ovládnout.

  Pokud nemocný nestačí vyhledat toaletu a dojde k úniku moči, pak se jedná o

  • urgentní inkontinenci
  • přílišná četnost (frekvence)
  • časté noční močení (nykturie)

  Tyto symptomy dohromady indikují onemocnění OAB (hyperaktivní měchýř; Overactive Bladder).

Léčba

Muži s LUTS jsou dnes mnohem častěji léčeni cílenou terapií zaměřenou na problémy s prostatou, než na močový měchýř.

 • Nemocní s lehkými symptomy by se měli řídit především radami zaměřenými na úpravy životního stylu (dietní omezení, nácvik změn chování) (viz režimová opatření)
 • Muži se středně významnými a již středně obtěžujícími příznaky LUTS budu mít prospěch z nasazení cílené medikamentózní, nejlépe kombinované léčby, zaměřené souběžně jak na prostatu, tak na močový měchýř.

Farmakologická léčba

Jednotlivé léky se mezi sebou značně liší, co se týče účinnosti na příznaky hyperaktivního měchýře a hlavně také co se týče nežádoucích účinků. Modernější preparáty mají sice též nežádoucí účinky, ty se však vyskytují méně často anebo jsou mírnější povahy, což umožňuje pacientům tyto léky na symptomy hyperaktivního močového měchýře trvale a dlouhodobě podávat.

Z nežádoucích účinků se při léčbě může objevit nejčastěji pocit suchosti v ústech, může dojít k výskytu zácpy (línější je při terapii nejenom měchýř, ale i střevo). I když je vedlejších účinků v příbalové informaci vyjmenován dlouhý seznam, není třeba se jich děsit. Drtivá většina pacientů léky snáší dobře, bez vedlejších příznaků, případně jsou vedlejší účinky jen mírné nebo dočasné.

Co z uvedeného vyplývá? LUTS zásadně ovlivňuje každodenní život nemocného. Při obtížích s močením neváhejte a nechte se vyšetřit urologem, který bezpečně rozpozná, co je přesnou příčinou vašich obtíží!

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Udělejte si test a zjistěte, jak jste na tom.

Otestovat se

Může vám pomoct

Vliv testosteronu na prostatu

Na zdraví prostaty má vliv mnoho faktorů, nejen věk. Patří mezi ně i zdravý životní styl, genetická výbava, ale také mužský pohlavní hormon testosteron a změny, které jsou spojené s jeho hladinou výskytu v mužském těle.

Zobrazit celý článek
Infekce močových cest u mužů

​Zánět, neboli infekce močových cest, je hojně se vyskytující onemocnění. Na vině může být například stres, který způsobí oslabení imunitního systému a schopnost těla bránit se vlivu bakterií.

Zobrazit celý článek
Užívání zázvoru při léčbě rakoviny prostaty

Má- li pacient diagnostikovanou rakovinu prostaty s indikovanou léčbou v podobě chemoterapie, či ozařování, může celý proces podpořit správnou životosprávou. Mezi objevy posledních let patří pozitivní vliv konzumace zázvoru právě při takové léčbě.

Zobrazit celý článek
Pozitivní vliv masturbace nejen na prostatu

Jen necelá třetina všech mužů tuší o zdravotních výhodách, které s sebou masturbace, neboli onanie, přináší. Vědci a lékaři se shodují, že u mužů jde o velmi důležitou součást “péče o zdraví”, máme pro vás článek o pozitivním vlivu masturbace na prostatu.

Zobrazit celý článek