Mužská inkontinence aneb únik moči netrápí jen ženy

Po problémech s prostatou je inkontinence dalším, stále častěji se vyskytujícím problémem, trápícím muže. Nejen, že jde o zdravotní a hygienický problém, ale inkontinence ovlivňuje zejména společenský život mužů. V posledních letech se s inkontinencí muži setkávají stále častěji a příčin je hned několik.

Příčiny a typy inkontinence u mužů

Inkontinenci nelze vždy předcházet a ve velké většině případů bývá důsledkem například chirurgických zákroků, jako je kompletní odstranění prostaty po nádorovém onemocnění, nebo při tzv. hyperaktivním močovém měchýři. Ne vždy lze předvídat, zda operace či jiný zákrok způsobí problémy s inkontinencí, či nikoli. Shodují se ale na tom, že inkontinenci lze do určité míry předvídat. Další příčinou, kterou lze zařadit mezi ty častější, je tzv. paradoxní inkontinence způsobená přeplněným močovým měchýřem a poté dochází k odkapávání. Právě zde hraje důležitou roli zvětšená prostata, neboli BHP (Benigní hyperplazie prostaty), která tento typ inkontinence způsobuje.

V poslední době také přibývá mužů, kteří v důsledku různých zranění po dopravních nehodách či ze sportu bojují s nervovým poškozením, což může být také příčina inkontinence i u mužů mladšího věku.

Léčba a prevence

Inkontinenci se nedá přímo předejít, právě proto, že příčiny bývají různé, ale lze s ní bojovat. Existuje více možností léčby. Jednou z nich je tzv. konzervativní léčba, ta spočívá ve fyzioterapeutických cvicích a medikamentech. Bylo- li příčinou operativní odstranění prostaty (tzv. prostatektomie) v důsledku nádorového onemocnění, ve vysokém procentu případů potíže odezní do jednoho roku. Další možností léčby jsou speciální slingové (závěsné) operace, k těm lékaři přistupují až v pozdější fázi onemocnění, pokud fyzioterapie a léky nezabraly. Řešení bývají hodně individuální a vždy záleží na příčinách.

Mezi velmi účinné prostředky na zmírnění inkontinence patří také Kegelovy cviky na posilování pánevního dna. Úspěch je v tomto případě podmíněn pravidelností a není zaručeno kompletní vyléčení, ale minimálně ke zmírnění problémů dochází ve většině případů. Stačí cvičit pár minut denně. Jak často je nutné cvičit, aby bylo dosaženo výsledku si můžete přečíst zde.

Na trhu je také k dostání velké množství inkontinenčních pomůcek pro muže, které zachycují moč a pomáhají tak zmírňovat zápach, což oceňují zejména společensky aktivní a pracující muži.

I přesto, že se jedná o intimní problém, není zde na místě stud, nebo přehlížení příznaků. Ať je jsou příčiny inkontinence jakékoli, neváhejte co nejdříve navštívit odborného lékaře a své problémy léčit, než bude příliš pozdě. Můžete tak pozitivně ovlivnit nejen svůj společenský, intimní a pracovní život.

Zdroje:

http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/inkontinence-moci-u-muze-451555

http://www.mojelekarna.cz/poradna/muzske-problemy/inkontinence-unik-moci.html

http://www.zelenahvezda.cz/pacientska-sekce/p-inkontinence/zivot-po-operaci-prostaty-neni-takovy-jak-muzi-ocekavaji