Operace zvětšené prostaty a karcinomu

Stále více mužů se v posledních letech potýká s problémy s prostatou. Může za to nejen špatný životní styl, ale například i názor, že některé z příznaků, jako je časté močení, prostě patří k vyššímu věku. Nejen zanedbané problémy, jako je BHP (benigní hyperplazie prostaty), ale i rakovina prostaty, vedou často k nutnosti operace. Jaké jsou možnosti moderních lékařských postupů se dozvíte v článku.

Operace zvětšené prostaty (BHP)

Při zvětšené prostatě nemusí vždy dojít k operaci, pokud pacient vyhledá včas lékařskou pomoc. V opačném případě jeho problémy v operaci velmi pravděpodobně vyústí a lékaři volí z více možností, jak lze zvětšenou prostatu operovat.

Mezi nejčastěji volenou metodou při BHP je tzv. Transuretrální resekce prostaty (TURP), kdy se prostata skrz močový měchýř “vykrájí” a následně odstraní pomocí endoskopie. U této metody se volí částečná či úplná anestezie a doba léčení po operaci bývá několik týdnů.

Další metodou, ke které lékaři přistupují při extrémně zvětšené prostatě je tzv. Transvezikální prostatektomie. Operace je již prováděna klasicky řezem v podbřišku a doba léčení se výrazně prodlužuje, stejně jako se zvětšuje pravděpodobnost dalších problémů (inkontinence, problémy s erekcí, aj.).

Mezi novější a minimálně invazivní metody patří tzv. Fotolesektivní vaporizace prostaty (FVP), neboli operace laserem. Opět zde lékaři volí dvě možnosti anestezie, tu celkovou, nebo lokální. Díky přístupu přes močovou trubici, kdy se laserem přebytečné části prostaty v podstatě “odpařují” je tento zákrok velmi vítaný zejména kvůli výrazně zkrácené době léčení.

Operace karcinomu prostaty

Operace se volí v případě, že dojde k diagnóze karcinomu prostaty a selžou všechny neinvazivní metody léčby, ale i jako podpora při chemoterapii. I zde lékaři vybírají mezi několika možnostmi a přístupy. Vše závisí také na závažnosti onemocnění. Krajním řešením bývá kompletní odstranění prostaty, tzv. Radikální prostatektomie. Tento zákrok se již provádí v celkové anestezii, řez je veden od pupku ke stydké kosti a poté dochází ke kompletnímu vyjmutí prostaty, včetně semenných váčků. Tento zákrok je již velmi náročný a vyžaduje velmi dlouhou rekonvalescenci, která bývá doprovázena řadou problémů, jako jsou problémy s erekcí, inkontinencí, močením, a jiné.

U BHP i rakoviny je vždy možnost se operaci vyhnout, zejména tím, že pacienti nebudou ignorovat příznaky, budou docházet na pravidelné preventivní kontroly a dodržovat alespoň částečně zásady zdravého životního stylu.

Zdroje:

https://www.ulekare.cz

http://www.ftn.cz

http://cs.medixa.org

http://urol.fnplzen.cz