Rizikové faktory zvětšené prostaty

O tom, jak rozeznat příznaky zvětšené prostaty, neboli BHP, jsme již psali v článku o Benigní hyperplazii prostaty, kterou trpí až 60% mužů. Nyní vám představíme více podrobně rizikové faktory, které mají na vznik BPH nejvýraznější podíl.

O nezhoubně zvětšené prostatě

Jedná se o dlouhodobé onemocnění, které vzniká a zhoršuje se pozvolně s časem, pokud nedojde k léčbě. Dlouhodobě neléčený stav může vyústit až v operaci prostaty. Důležité je tedy nejen podchytit onemocnění včas, ale vyvarovat se také rizikovým faktorům, které zvyšují pravděpodobnost onemocnění. Podle statistik má problémy s prostatou až 8 % mužů ve věku od 25ti let a každý desátý muž po čtyřicítce. Mezi hlavní příznaky BHP patří, kromě častějšího nutkání k močení, také nemožnost se plně vymočit, pálení, bolest, či slabý proud moči.

Rizikové faktory

Včasná diagnóza a léčba jsou základ úspěchu, ale spolu s tím, je důležité si také uvědomit, jaké jsou faktory, které by vás měli upozornit na zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění. Tyto faktory lze rozdělit na ty, kterým lze předcházet a na ty, kterým předcházet nelze. Druhý typ vyžaduje zvýšenou pozornost a důslednější kontroly u lékaře pro včasné odhalení nemoci.

Ovlivnitelné rizikové faktory

Mezi takové patří vliv životního stylu, zejména správná životospráva, kam patří dostatek zeleniny, ovoce a luštěnin, ale také pravidelný pohyb. Důležité je, dbát na příjem potravin obsahujících zinek a vitamín CNadváha výrazně zvyšuje riziko onemocnění prostaty stejně jako vysoký krevní tlak a další nemoci způsobené špatným životním stylem. Velmi výrazný vliv na zdraví prostaty má pitný režim (například u zeleného čaje byl prokázán pozitivní vliv na prostatu) a konzumace alkoholu. Důležitý je také pravidelný odpočinek a dostatek spánku, stejně jako vyhýbání se stresu, a pravidelná sexuální aktivita.

Externí rizikové faktory

Problémy s prostatou mohou být způsobeny nejen nezodpovědným životním stylem a přílišnou konzumací alkoholu, ale jsou i dědičné. Dalším významným faktorem je stáří, kdy riziko onemocnění roste právě s věkem. Proto, i v případě, že dodržujete zdravý životní styl, je důležitá prevence a pravidelné kontroly u lékaře.

Rizika onemocnění prostaty se týkají všech mužů a rostou s věkem. Pokud máte k tomuto onemocnění genetické predispozice, nezapomeňte na pravidelné kontroly, zároveň ale nepodceňujte vliv životosprávy i pokud tyto problémy v rodině nemáte a nezvyšujte zbytečně riziko onemocnění.

Zdroje:

http://zdravi.doktorka.cz

http://zdravi.doktorka.cz

https://www.ulekare.cz

http://eurodenik.cz