Varikokéla: Typicky mužské onemocnění

Jak napovídá název článku, varikokéla je onemocnění, které postihuje pouze muže, resp. mužská varlata. Lze jej přirovnat ke křečovým žilám, či hemeroidům, a v podstatě jde o zmnožení a rozšíření sítě žil v okolí chámovodu.

Vznik onemocnění

Nejčastěji dochází k rozvinutí varikokél během puberty, kdy se žilní systém odvádějící krev z varlete a šourku začne rozšiřovat a zvětšovat svůj objem. Krev je z varlete odváděna žilami, které probíhají v cévním svazku z šourku přes tříselný kanál do dutiny břišní. Žíly jsou vybaveny chlopněmi, které umožňují jednosměrný tok krve. Jsou-li tyto chlopně narušené, či pokud jsou žíly stlačeny zvenčí, zhorší se odtok žilní krve z varlete. Dochází k hromadění krve v žilách, které se začnou rozšiřovat v tzv. varixy. To vede k hromadění žilní krve v postiženém varleti, které se může zvětšit.

Jde o jednostranné onemocnění, které ve většině případů postihuje pouze jedno z varlat, protože má každé varle svůj vlastní krevní přívod. Lékaři uvádějí, že častěji se jedná o to levé. Také není stále úplně jasné, co je hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění, zda se jedná o dědičnost nebo jiné faktory, lékaři nemohou s přesností určit. Většina případů varikokély vzniká bez jasné vyvolávající příčiny. Z jasných vyvolávajících příčin známe zejména zhoubné nádory a jejich metastázy v oblasti břicha, které svým růstem mohou stlačit žíly jdoucí z varlete a zhorší odtok krve.

Příznaky a diagnóza

Mírné formy jsou bezpříznakové, někdy se však může objevit zvětšení varlete. Projevuje se hlavně táhlou bolestí v oblasti šourku, hlavně při zvýšené fyzické námaze či vestoje. Kromě zvětšeného varlete může být pod kůží šourku pohledem či pohmatem patrný i rozšířený a vinutý žilní systém varlete. Chronicky trvající varikokéla může být spojena s narušením tkáně varlete. Pacienta s obtížemi by měl vyšetřit urolog. Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření pohledem a pohmatem vestoje – je další vyšetřovací metodou ultrazvuk varlat a šourku.

V čem je ukryté nebezpečí tohoto onemocnění?

Při zvětšení žilních pletenců se krev, kterou tyto žíly přivádějí, zdržuje v oblasti varlete déle a tím jej více zahřívá, což je nebezpečné zejména pro tvorbu spermií, které potřebují chladnější prostředí. Tím může dojít ke zhoršení či ztrátě plodnosti, dále ke snížené sekreci mužských hormonů a ke zhoršení erekce a ejakulace. Na to se váže také zhoršené krevní zásobení kvůli pomalejšímu průtoku krve varletem a v některých případech může dojít až k atrofii varlete.

Léčba

Po pozitivní diagnóze lékaři přistupují k jednomu z několika druhů operačních řešení v celkové anestezii, jiná metoda zatím objevena nebyla. Mezi nejčastější metody patří  klasická operace, laparoskopický zákrok, mikrochirurgický zákrok, sklerotizace, kdy se do žilního systému vpraví sklerotizační látka. Operační řešení není nijak život ohrožující a pooperační rekonvalescence z pravidla netrvá déle než jeden týden.

 

 

Zdroje:

www.novinky.cz

https://nemoci.vitalion.cz

www.ulekare.cz