Víte, které problémy s močením souvisí i s prostatou?

Problémy s močením, jako je pálení, nucení vstávat v noci více než jednou, či nemožnost se plně vyprázdnit, patří mezi časté potíže, se kterými se setkávají muži i ženy. Ne vždy tyto příznaky u mužů jasně ukazují na problémy s prostatou a ne vždy se jí netýkají. Jaké jsou tedy ty problémy s močením, které se vážou na prostatu?

Hyperaktivní močový měchýř neboli OAB

Nejedná se o onemocnění jako takové, jde spíše o příznaky, které mohou mít nejrůznější důvody. Mezi tyto příznaky patří časté noční močení (nykturie) i nutkavá potřeba močit vícekrát než 8 x denně, aj. Důležité je, že OAB může mít i více spouštěcích faktorů, které mohou souviset právě s prostatou. U hyperaktivního močového měchýře je velmi důležitá včasná diagnóza, která odhalí příčinu a tedy i správný postup při léčbě. Další kompletní informace o příznacích a možnostech léčby OAB najdete v článku o hyperaktivním močovém měchýři.

Inkontinence

Únik moči netrápí jen ženy, ale i muže a i zde se jedná o širokou škálu různých příčin, které ústí k jednomu problému. Ve velkém množství případů se u mužů inkontinence objeví po chirurgickém zákroku na močový měchýř či prostatu, ale může se vyskytovat i jako doplňující příznak u hyperaktivního močového měchýře. Nejen proto, že je inkontinence nepříjemným problém v rámci společenského života, či hygieny, ale může se jednat o příznak vážnější nemoci. Ani v tomto případě není podceňování potíží na místě a je lepší vyhledat lékaře co nejdříve.

Zánět močových cest

Může být jeden ze spouštěčů pro OAB i pro benigní hyperplazii prostaty, tedy nezhoubné zvětšení prostaty. Obecně je zánět močového měchýře typický spíše u žen, u některých se vyskytuje i několikrát do roka, což není nic příjemného. Jde ovšem i o velmi častý problém u mužů, jen se o tom tolik nemluví. Příčiny mohou být různé a v každém ročním období náš močový měchýř ovlivňuje něco jiného (jak ho lze chránit během podzimu zjistíte ZDE). Příčiny bývají od prochladnutí, přes špatnou hygienu při a po sexu, až k nevěře. I zánět močového měchýře může, ale nemusí, souviset s prostatou. Máte- li podezření na zánět, nenechte se zmást tím, že na internetu lze najít spoustu zaručených rad na domácí léčení, velmi často se problémy při zanedbání vrací, což může vyústit až v ledvinovou koliku, či delší pobyt v nemocnici.

Trápí vás některý z těchto problémů? Jak vidíte, v lidském těle je vše velmi úzce provázáno a některé příznaky ukazují na více různých onemocnění. Někdy stačí jen krátkodobá farmakoterapie, ale v jiných případech může jít o závažnější potíže způsobené například právě prostatou. Není radno tyto problémy podceňovat. Některé mohou souviset s vyšším věkem, ale vždy je nutná včasná diagnóza a případné léčení, aby se potíže nezhoršovaly. Návštěva lékaře je důležitá i z proto, aby mohl včas vyloučit závažnější potíže, například karcinom prostaty. Proto neváhejte a objednejte se včas, než bude pozdě.

Zdroje:

https://www.musimcasto.cz