Vliv konzumace alkoholu na zánět prostaty

Zánět prostaty, neboli prostatitida, patří mezi nejčastější onemocnění, se kterým se urologové ve své praxi setkávají. Příčiny vzniku jsou různé, od nezdravého životního stylu, přes prochladnutí až po promiskuitní sexuální život.

Zánět prostaty a jeho příznaky

Onemocnění se dělí podle doby trvání na akutní a chronické. Pokud máte urologické problémy, pociťujete pálení, nemůžete se vymočit a podobně, nespoléhejte  se na domácí léčbu, vždy je dobré navštívit co nejdříve urologaVyšetření prostaty není bolestivé, pokud je vše v pořádku. V případě diagnostikovaného zánětu prostaty je nutné co nejdříve nasadit adekvátní léčbu, jinak riskujete právě chronický zánět prostaty.

Vliv alkoholu a životního stylu

Léčba již rozvinutého zánětu není jednoduchá a velmi často je nutné i více druhů antibiotik. Onemocnění lze také předcházet a to zejména zdravým životním stylem. Nejen nepravidelný, nedostatečný pitný režim zvyšuje riziko onemocnění, ale také časté pití alkoholu a kávy. V malém množství a velmi zřídka alkohol neškodí, ovšem v případě velmi časté konzumace velkého množství je riziko zánětu prostaty zvýšeno výrazně. Dochází totiž k zatěžování prostaty, která se nedostatečně prokrvuje, může způsobit potíže s močením a díky tomu se do močové trubice, a poté dál do prostaty, dostávají nebezpečné bakterie, které způsobují právě zánětlivé onemocnění. U zánětu prostaty v žádném případě neplatí, že se týká zejména starších mužů. Právě naopak, mladší muži, kteří nedodržují zásady zdravého životního stylu, trpí akutním zánětem mnohonásobně častěji a neléčený zánět často přechází i do chronického stádia.

Při léčbě již diagnostikovaného zánětu se vyhněte alkoholu zcela. Nejen, že kombinace léků a alkoholu je velmi nebezpečná pro vaše játra, ale vaší prostatě to také vůbec neprospěje a léčba s největší pravděpodobností nebude účinná. Léky můžete také kombinovat s bylinkami, které mají prokázaný blahodárný vliv, a s masáží prostaty.

Můžete si zkusit vyplnit interaktivní test, který vám napoví, jak závažnými problémy trpíte, neodkládejte ale návštěvu lékaře, jen ten vám může potvrdit diagnózu. Nejlépe ale uděláte, budete-li se snažit problémům předcházet zdravým životním stylem bez přemíry konzumace alkoholu.

Zdroje:

https://www.ulekare.cz/clanek/zivotni-styl-a-prostata-6495

https://www.erekce.cz/zanet-prostaty/

http://cs.medixa.org/nemoci/zanet-prostaty

http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/nadorova-a-zanetliva-onemocneni-prostaty-457517