Výskyt leukocytů v moči jako příznak zánětu prostaty

Leukocyty,  neboli bílé krvinky, jsou krevní buňky, které se obvykle podílí na fungování imunitního  systému. Bílé krvinky zpravidla mají schopnost bojovat proti virům, bakteriím a jiným patogenům, částicím, nádorovým buňkám a vůbec všem organismu cizím materiálům. Pojí se také s prostatou, fungují totiž jako jeden z ukazatelů jejího možného zánětu.

Leukocyty v moči

V krvi se nachází velké množství látek, v některých případech je jejich výskyt přirozený, ale některé jsou pro tělo naprosto nepřirozené a nepotřebné. Pocházejí například z léků, z potravy či z metabolických reakcí. Tyto látky mohou být pro tělo také nebezpečné, filtrují je ledviny a odcházejí močí do močového měchýře. Pokud se v moči vyskytují také bílé krvinky, je nutné brát jejich přítomnost jako varování, neboť všechny možné případy jejich zvýšeného  výskytu mohou mít  vážné příčiny. Jak se ale bílé krvinky do moči dostanou?  Provází zánětlivá onemocnění vývodných cest močových, prostaty, intersticiální nefritidy, bývají u malformací močopohlavního ústrojí, při urolitiáze, u nádorů močových cest a močového měchýře…

Chemické, mikroskopické a bakteriologické vyšetření moči je v klinické praxi klíčové pro diferenciální diagnostiku onemocnění močopohlavního traktu a navíc je pro nemocného nenáročné a nezatěžuje jej.

Zánět prostaty

Ne ve všech případech zánětu prostaty muži pociťují přímo příznaky, mezi které patří bolest hráze, horečnaté stavy či problémy s ejakulací. Záněty prostaty představují různorodou skupinu infekčních i neinfekčních onemocnění, u většiny z nichž není příčina přesně objasněna. Proto pokud vyšetření u lékaře odhalí výskyt leukocytů v moči u mužů, je nasnadě také vyšetření prostaty. Pokud lékař odhalí zvětšenou a citlivou prostatu, přistoupí k adekvátní léčbě a postupům, může se totiž jednat o tzv. prostatitidu, u které se lékaři domnívají, že je průnikem zánětlivého procesu z močové trubice do prostaty.

Jak takové vyšetření u lékaře probíhá a že se není skutečně čeho bát, můžete zjistit v článku: Vyšetření prostaty nebolí.

Metody vyšetření moči na přítomnost leukocytů

Normálně se leukocyty v moči téměř nevyskytují, pakliže ano, je to důkazem probíhající infekce. Množství leukocytů v moči by u zdravého člověka nemělo přesáhnout 10/µL (miliontina litru).

V poslední době se mezi moderní postupy zařadila i tzv. cytofotometrie (kolorimetrická nebo spektrofotometrická metoda používaná k rozlišování buněčných struktur v mikroskopických preparátech). Tato metoda dokáže identifikovat všechny složky v moči a rozezná tak nejen bílkoviny, ale také cukry a další buňky a částice.

Diagnóza je postavena na indikačních proužcích, které mění barvu podle přítomnosti a míry výskytu těchto složek.

Není důvod se obávat vyšetření prostaty při podezření na nějaké onemocnění, lékaři výrazně doporučují docházet na pravidelné prohlídky alespoň jednou za rok. Prevence je v tomto případě skutečně na místě.

Zdroje:

https://www.angelini.cz/wps/wcm/connect/cz/home/terapeuticke-oblasti/urologie-mocove-cesty-prostata/onemocneni/zanet-prostaty

https://tema.ceskaordinace.cz/tema-co-znamenaji-zvysene-leukocyty-v-moci-30996.html

http://cs.medixa.org/lecba/leu…