Zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty po vasektomii

Vasektomie, tedy chirurgické přerušení chámovodu, je v posledních letech využívána také účelně jako mužská antikoncepce.

Jak vasektomie funguje?

Při zákroku dochází k zablokování transportu spermií do ejakulátu, muž se tak stává neplodným. Spolu s oblibou této nejspolehlivější  kontracepční metody roste také množství diskuzí zmiňujících se o rizicích vasektomie. Každý pár, který o tomto zákroku uvažuje právě jako o antikoncepční metodě, musí být informován o všech důsledcích. Mezi ty nejvíce zmiňované patří záněty kloubů či vliv vasektomie na vznik rakoviny varlat a prostaty.

Vasektomie a rakovina prostaty

Přestože ještě v roce 2014 byla vědci z Harvardu  vazektomie uvedena jako jeden z rizikových faktorů vzniku karcinomu prostaty, následně provedené klinické studie tuto hypotézu nepotvrdily. Tehdy se velké množství mužů přerušení chámovodu obávalo. Toto tvrzení už onkologická společnost začala pomalu vyvracet a uvádí, že výsledky jejich výzkumu, který byl zaměřen na mnohonásobně více mužů, nic takového nepotvrdil. Statistiky uvádějí, že během posledních 20 let zemřelo na rakovinu prostaty 16 mužů z jednoho tisíce takto operovaných.

Ani další vědecká pracoviště s takovým tvrzením nesouhlasí a v oficiálním prohlášení uvádějí, že žádná spojitost mezi vasektomií a rakovinou prostaty či varlat, prokázána nebyla.

Riziko rakoviny spíše souvisí s věkem, etnickým původem, rodinnou anamnézou, prodělanou infekcí, expozicí k chemikáliím, životním stylem – obezitou či kouřením. I po vasektomii je pro muže nutné dodržovat zdravý životní styl a docházet na preventivní prohlídky, které probíhají naprosto stejně jako u mužů, kteří chámovody přerušené nemají.

 

 

Zdroje:

www.vasektomie.cz

www.ceskenemoci.cz

www.odhaleno.cz

www.eotazky.cz